Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BMW fena yakalandı!

30.12.2011 08:51
'Başörtülü BMW' haberiyle başlayan tartışma devam ediyor. Dini sembol taşıyan kişilere sponsor olmuyoruz diyen firma fena yakalandı.

Türkiye'de 'başörtüsü' bahanesiyle sponsorluk iptaline girişen BMW'nin dünyada birçok dini örgüte para aktardığı ortaya çıktı.

Kurumsal sponsorluk kuralları arasında din ve mezheplere ait sosyal kulüpler, siyasi partiler ile ticari-politik organizasyonlara yer vermediğini açıklayan şirketin radikal Hıristiyan ve Yahudi örgütlerle sponsorluk anlaşmaları olduğu ortaya çıktı.

Hatta şirket dini organizasyonlara milyonlarca dolar bağış yaptığı belirlendi.

Markanın sponsorlukları arasında en dikkat çekici olanı Salvation Army (Kurtuluş Ordusu). Hıristiyan örgüt misyonerlik faaliyetleriyle biliniyor.

Küresel Hıristiyan Kilisesi'nin evangelist ayağında yer alan Salvation Army'nin internet sitesinde yer alan misyon bölümünde "Mesajımız İncil temelinde" ifadeleri yer alıyor.

Yardım kuruluşu şeklinde de çalışan Salvation Army için 113 ülkede 25 bin kişi çalışıyor. Türkiye'de de birçok şehirde faaliyetleri olan Salvation Army yardım da topluyor.

Örgütte müritler ve çalışanlar asker olarak değerlendirilirken, ordunun liderine de general deniliyor. Şirketin yeni yıl sponsorlukları arasında Ulusal Hıristiyan Kolejleri Spor Birliği de bulunuyor.

Sanat alanında da sponsorluğu olan markanın dinsel ayrım yapmadığı konusunda bir diğer çelişkisi ise 2001'de Seattle Yahudi Film Festivali'nin ana sponsoru olması.

 

Bu haber toplam 3694 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri