Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Böcek davasında casusluk iddiası!

02.06.2015 01:56
Böcek Davası'nın 7. duruşmasında savcı mütalaasını açıkladı. Duruşmaya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı da katıldı.
Böcek Davası'nın Savcısı Şaban Yavuz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine böcek konulmasıyla ilgili açılan davada mütaalasını açıkladı. Dinleme cihazının konulmasıyla ilgili olarak Sedat Zavar ve İlker Usta hakkında casusluktan 23'er yıl, TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz için de 9 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep etti.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar İlker Usta ve Sedat Zavar, başka suçtan tutuklu sanık Hasan Palaz, bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları, "müşteki" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları ile "müşteki" Başbakanlığın avukatı katıldı.
 
Duruşmada sanıklardan Ali Özdoğan ve Enes Çiğci hakkındaki yakalama müzekkereleri ile sanık Serhat Demir hakkındaki gıyabi tutuklama kararının infaz edilemediği tutanağa geçirildi.
 
SAVCI ESAS HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜNÜ AÇIKLADI
 
Savcı Yavuz mütalaasında, suç tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şubede görevli polis memuru İlker Usta ve aynı şubenin Müdür Yardımcısı Sedat Zavar'ın, eylem birliği içerisinde, Erdoğan'ın Keçiören'deki çalışma ofisinde 28 Aralık 2011'de, Çankaya'daki Resmi Konut makam odasında ise bir gün sonra MİT görevlilerince bulunan dinleme cihazlarını, çoklu prizlerin içine yerleştirdiklerini ifade ederek, cihazlarla Başbakanın telefon görüşmelerinin yanı sıra aleni olmayan konuşmalarının da dinlenebildiğine işaret etti.
 
23 YIL MAHKUMİYETLERİ İSTENDİ
 
Yavuz, bu sebeplerle Sedat Zavar ve İlker Usta'nın "kamu görevlisinin haberleşmenin gizliliğini ihlali" ve "siyasi ve askeri casusluk" suçlarından 23'er yıla kadar mahkum edilmelerini istedi.

Savcı Yavuz ayrıca, sanık Palaz'ı da dinleme cihazlarının yerleştirilmesi sırasında teknik destekte bulunmak ve TÜBİTAK'taki rapora etki ederek, cihazların bulunmasından sonra, yerleştirilme tarihlerinin tespitini engellemek, böylece sanıkların fiillerine yardım etmekle suçlayıp, 9 yıl 6 aya kadar hapsini talep etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan, savcının beraat yönlü düşüncesine iştirak etmediklerini, Hurşit Gölbaşı ve Seyit Saydam dışındaki sanıkların cezalandırılmasını istediklerini bildirdi.
 
Bu haber toplam 1268 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri