Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Boğaz'da Gazze Görüşmesi

12 Şubat 2009 / 08:41
Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'la biraraya geldi
Hüsnü Mübarek dün saat 13.30'da geldiği İstanbul'da, önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Çırağan Sarayı'nda 17.30'da başlayan ikili görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmeye daha sonra iki ülkenin heyetleri de katıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmelerin ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçti. 50'ye yakın yerli ve yabancı basın mensubunun takip ettiği ortak basın toplantısında Mübarek'in isteği doğrultusunda soru alınmadı.
UZLAŞI HÜKÜMETİ KURULMASI ŞART

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında Gazze'de yaşanan büyük trajedinin tekrarlanmaması için ortak çalışma içinde olduklarını ifade etti. Gül şöyle konuştu: "Filistinliler arasında bir ulusal uzlaşı hükümetinin kurulması yönünde; ayrılığın giderilmesi konusunda Mısır'ın yaptığı çalışmaları takdir ediyoruz. Biz de bunlara katkı verme konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Şuna da önem veriyoruz ki, İsrail'de yeni bir hükümet kurulacak, ABD'de yeni bir yönetim var. Bu yeni şartlar altında Filistin'de birliğin sağlanmasını, Arapların altında bir birliğin sağlanmasını ve bu konuda Mısır'ın yaptıklarını da teşvik ediyoruz."

TÜRKİYE'NİN KATKISINA TEŞEKKÜR

Hüsnü Mübarek ise Gazze sorunu konusunda yürüttükleri çalışmalara katkısından dolayı Türkiye'ye teşekkür ederken, Türkiye'nin Arap meselesini destekleyen tutumunu da takdirle karşıladıklarını ifade etti. İstişarelerde Filistin'in ulusal uzlaşma konusuna büyük önem verdiklerini ve Filistin halkının çıkarının grupların çıkarının üstünde olduğunu vurguladığını söyleyen Mübarek, 'Filistin Kurtuluş Örgütü'nün tarihi merceğinin muhafaza edilmesine de vurgu yaptım. Zira bu örgüt Filistin halkının yegane ve meşru temsilcisi niteliğindedir" şeklinde konuştu. Mübarek, saldırıların ardından Gazze'nin yeniden imarı için Kahire'de önümüzdeki ay uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Mübarek, daha sonra Başbakan Erdoğan ile bir görüşme yaptı. Görüşmelerin ardından Gül, konuk Cumhurbaşkanı onuruna Çırağan akşam yemeği verdi.


Mübarek'in İstanbul merakı

İlk olarak Ankara'da planlanan Mübarek-Gül görüşmesi konuk Cumhurbaşkanı'nın istediği doğrultusunda İstanbul'da gerçekleştirildi. Mübarek'in daha önce Ankara'yı birkaç kez ziyaret etmesine karşın çok merak ettiği İstanbul'u henüz görmediği ve bu yüzden özelikle görüşmenin İstanbul'da yapılmasını istediği bildirildi. Çırağan Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede Cumhurbaşkanı Gül, Hüsnü Mübarek'e Boğaz ve Marmaray Projesi hakkında bilgi verdi.


Gül, bugün Rusya'ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün Rusya'ya gidiyor. Gül'ün gündeminde, Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu ile Rus gümrüklerinde yaşanan sorunlar yer alıyor. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in daveti üzerine, Moskova'ya gidecek olan Cumhurbaşkanı Gül, ziyarette bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacak.


Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri