Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Boğaziçi'nin silüeti değişiyor

28.11.2013 14:33
Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyük onarım ve yapısal takviyesi işi için büyük adım...

Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyük onarım ve yapısal takviyesi işi için Karayolları Genel Müdürlüğü ile Makyol-IHI iş ortaklığı arasında sözleşme imzalandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Karayolları Genel Müdürlüğünün,Boğaziçi Köprüsü'nün hizmete girişinin 40. yılı dolayısıyla yapılacak ağırbakım çalışmaları ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyük onarım ve yapısal takviyesi için yaptığı ihaleyi kazanan Makyol-IHI iş ortaklığı ile 25 Kasım'da sözleşme imzaladı.

Genel Müdürlük, söz konusu iş ortaklığına 15 gün içinde iş yeri teslimiyapacak. İş ortaklığı, Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyükonarım ve yapısal takviyesi işine iş yeri tesliminin ardından başlayacak.

Karayolları Genel Müdürlüğü, Boğaziçi Köprüsü'nün hizmete girişinin 40.yılı dolayısıyla yapılacak ağır bakım çalışmaları ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyük onarım ve yapısal takviyesi için 25 Eylül'de ihale yaptı. İhalede, en düşük teklifi veren Makyol-IHI iş ortaklığı, Boğaziçi ile FatihSultan Mehmet köprülerinin büyük onarım ve yapısal takviyesi işinikazanmıştı.

YAPILACAK ÇALIŞMALAR

Boğaziçi Köprüsü'nün hizmete girişinin 40. yılı dolayısıyla yapılacak ağırbakım kapsamında, onarım, yapısal takviye ve askı halat değişimiçalışmaları 2014'te tamamlanacak. Söz konusu çalışmalarda 236 halat değiştirilecek. Boğaziçi Köprüsü'nün çapraz halatları, FSM köprüsündeki gibi dikey hale getirilecek.

1973 yılında hizmete giren Boğaziçi Köprüsü'nün bakım çalışmalarındadünyada kullanılan en ileri teknoloji ürünleri kullanılacak. Çalışmalarınardından köprünün en az 40 yıl daha hizmet vermesi bekleniyor. Boğaziçive Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki ana halatlara ve ankraj bloklarına, Japonya'da da kullanılan son teknoloji ürünü nem alma sistemi kurulacak.Sistemle kuru hava verilecek halatların çürümesi önlenecek.

yazete

Çalışmalar kapsamında Boğaziçi Köprüsü'ndeki elektrik aksamı değiştirilecek. Tabliye ile kuleler arasına izolatörler, köprünün sallanma veya deprem sırasında zarar görmesini engellemek amacıyla köprüayaklarına enerji sönümleyici damperler konulacak. Boğaziçi Köprüsü'nün 40 yıldır hizmet veren kule asansörleri ve elektrifikasyon sistemleriyenilenecek. 

Bu haber toplam 1658 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri