Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bombalar Türkiye'ye nasıl sokuldu? Bakan anlattı

13.05.2013 11:45
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamanın detaylarını açıkladı.

Hatay'ın Reyhanlı Kaymakamlığı'nda basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Muammer Güler, patlatılan bombaların Türkiye'ye kaçak yollarla sokularak araçlara yapılan özel zulalar içinde ilçe merkezine getirildiğini söyledi.

Güler, yaşamını yitirenlerin sayısının 46, yaralanan 55 kişinin 7'si Suriyeli 48'i Türk ve 19'unun ağır olduğunu belirterek şöyle konuştu:

ÖLÜ SAYISI DAHA FAZLA DEĞİL

"Şu anda tespit edilen hayatını kaybeden sayısı 46'dır. Bunların 38'inin kimliği tespit edilmiştir. Böyle büyük bir patlamanın akabinde kimlikleri tespit edilemeyenler de vardır. Çoğunluğu adli tıpa kimlik tespiti için gönderilmiştir. Bu sayıların dışında daha fazla bir ölü sayısı kesinlikle yoktur.

JANDARMADAN TAKVİYE ALINDI

Bugün sabahleyin de enkaz altından çıkarılan bazı insanlar da oldu, yakınlarını kaybedenlerin de kimliği tespit edilemeyenlerle alakalı olduğunu tahmin ediyoruz. Bütün başvurular alındı il idaresi kanununa göre iç güvenliğin sağlanması bakanlığımın sorumluluğu altındadır.

Önleyici kolluk olarak Jandarma Genel komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bakanlığıma bağlı kuruluşlardır. Verdiğim talimatla polis bölgesi olmasına rağmen polisin yeterli olmaması nedeniyle jandarma kuvvetlerinden de takviye alındı. Şu anda İçişleri Bakanlığı'na bağlı hem emniyet hem de kolluk kuvvetleriyle asayiş temin ediliyor. Bu konuda ihtiyaç olursa il idaresi kanuna göre başka kanallardan da yardım alırız" diye konuştu.

SURİYE'YE YANIT

Bir gazetecinin Suriye'nin saldırıyı üstlenmediğini ve kabul etmediği şeklinde açıklama yaptığını söylemesi üzerine Bakan Güler, "Bizim tespitlerimiz o yönde değildir. Kesinlikle biz Türkiye Cumhuriyeti'nin İçişleri Bakanı olarak kesin bulgulara göre konuşuyorum. Geçmişte de bazı örgütler bu iş niye yalanlanmadı diye serzenişte bulunmuşlardı. Ama o serzenişler yerini bulmuş. Biz belgelerle bilgilerle kendilerine en kısa zamanda tespitlerimizi bildirdiğimiz zaman isterlerse onlara şimdi kod adlarıyla beraber o şeyleri veririm. Ama biz soruşturma sonuçlanıncaya kadar bu konudaki gizliliği sürdüreceğiz. Biz kimin neyi nerede kimlerle nasıl planlanarak hangi yollarla kimin sakladığını biliyoruz.

TEST ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Bu konudaki soruşturma ortaya çıktığında Cilvegözü'nde de benzeri ifadeler vardı. Bunlar insani değildir. İslami de değildir. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gücünü test etmeye çalışanlar. Bunu altında kalacaklardır. Şu anda El Kaide bağlantısı yoktur. Bu işi Suriye'den de planlayan ve yürütenler vardır ama Türkiye'den bu işi yürütenlerin yardım yataklık yapanların asli ve fail olanların bir çoğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Şunu ifade etmek istiyorum önlenemeyen olduğu gibi çok misli olan önlenmiş olaylar da vardır. Bunlar kendi mecra içinde yürür. Biz bu konuda alınan tedbirlerden bir eksiklik var mıdır, süreç nasıl yürümüştür elbet kontrol ederek incelemesini yapacağız. Bu konu hassas bir konudur. Herzaman istihbarı bilgiler gelir. Bunların bir çoğu bu bilgilerle önlenmektedir" diye konuştu.

OKULLAR AÇILIYOR

Bakan Güler, Reyhanlı'da hayatın hemen başlaması için okulların da yarın açık olacağını ve insanların normal yaşamlarına dönmesini istediklerini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

UZAKTAN KUMANDALI PATLAYICI

"Biz Reyhanlı'da yaşamın hemen normale dönmesini istiyoruz. Eğitimi öğretimi engelleyecek okullarımızda bir hasar olmamıştır. Bu yaraların sarılması için hayatın normale dönmesini istiyoruz. İlk tespitlere göre kullanılan patlayıcının çok güçlü ve plastik patlayıcı olduğunu biliyoruz. Bazı maddelerle zenginleştirilmiş olması da mümkündür meydana gelen zararla kıyaslandığında. Çok büyük bir patlayıcının olduğu muhtemeldir. Bu konuda başka tespitlerimiz de var. Uzaktan kumandalı ve belli zamana göre ayarlı ama uzaktan kumandalı olduğu şu anda görülüyor."

KAPIDAN GİRİŞ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

İçişleri Bakanı Güler, patlatılan araçların Yayladağı Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye sokulup sokulmadığı konusunda sorulan bir soru üzerine ise şöyle cevap verdi.

"Malzemelerin kaçak yollardan Hatay'a sokulduğunu araçların buradan alınarak belli kişiler adına tescil yapıldığını ve belli bazı işyerlerinde, atölyelerde özel bölmeler yapılarak bomba yüklendiğini ve bir de malesef bu işe yardım yataklık yapan kişilerle o depolardan çıkarılarak olay yerine getirilip kısa süre içerisinde patlatıldıklarını tespit ettik. Civardaki bütün kameralar inceleniyor. Bu konuda onlarda geriye dönük incelenecek. Ama biraz önce ifade ettiğim gibi kapıdan herhangi bir giriş söz konusu değildir" 

Ajanslar

Bu haber toplam 1744 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri