Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bor-Alüminyum bileşimli zırh

30.10.2011 08:58
Bor alüminyum bileşiminden, çelikten daha sağlam ve hafif zırh üretildi.

Türkiye savunmada maden buldu. Bor aliminyumla birleşti; üretilen zırha kurşun işlemedi. Benzerlerinden daha hafif ve sağlam yapıdaki zırhın, özellikle terörle mücadelede güvenlik güçlerine büyük kolaylık sağlaması bekleniyor.

YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI OLABİLİR

Bor ile aliminyum bileşiminden üretilen zırha kurşun işlemiyor. Bu adım Dünya bor rezervlerinin yüzde 65'ine sahip Türkiye'de yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.

Yakıttan sağlığa 250'ye yakın sektörde kullanılan maden, yıllarca ihmal edildi. Ham olarak yurt dışına gönderilen bor artık ülkemizde işlenmeye başladı.

Konuyla ilgili konuşan Bilim, Sanayi veTeknolojiBakanı Nihat Ergün, "Bor madeni Allah vermiş taş toprak gibi sattık. Başkası da onun içindeki cevheri keşfedilmemişi keşfedip sattılar. Şimdi bizde bu rezervimizi, keşfedilmemiş alanları keşfediyoruz" dedi.

BENZERLERİNDEN DAHA HAFİ VE SAĞLAM

Son yıllarda maden üzerine yapılan çalışmalar ilk meyvelerini vermeye başladı. Kırklareli'deki nanoteknoloji merkezinde alüminyum ile bor birleştirildi ve savunma sanayinde önemli bir buluş ortaya çıktı.

İmal edilen zırh, benzerlerinden 3 kat hafif; üstelik çelikten daha sağlam.

YAKIN MESAFEDEN DE GEÇİT VERMİYOR

Buluş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün izlediği denemede yakın mesafeden yapılan atışlara geçit vermedi.

Benzerlerinden daha hafif ve sağlam yapıdaki zırhın, özellikle terörle mücadelede güvenlik güçleri korurken rahat hareket imkanı sağlayacak.

Bileşim, savunma teknolojisinin yanı sıra dayanıklılık gerektiren pek çok alanda kullanılabilecek.

Bu haber toplam 4944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri