Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Borsa rekor kırdı

02.05.2013 13:05
Borsa 87 bin puanı aşarak yeni bir rekora imza attı.

Borsa İstanbul (BIST) Türkiye'nin not artışına yönelik beklentilerin artmasıyla yeni güniçi rekorunu kırdı. En son ocak ayında 86 bin 757 seviyesiyle tarihinin en yüksek seviyesini gören BIST 100, bugün de yüzde 1.3'ü bulan primle 87 bin 200 seviyesine çıktı ve rekorunu yeniledi.

Güne alıcılı başlayan Borsa İstanbul'da hisse senetleri sabah saatlerinde ortalama yüzde 1'i aşan yükselişler kaydetti. BIST 100 endeksi en yüksek 87.237,13 puanı gördü. Endeksin lokomotifi olan banka hisselerinin yükselişi yüzde 2'ye yaklaştı.

FAİZ SİNYALİ ARTIŞI TETİKLEDİ

Analistler, salı günü açıklanan enflasyon raporunun yıl sonu hedefleri açısından iyimserliği artırması ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın faizlerin düşük kalmaya devam edeceğine yönelik verdiği sinyalin banka hisselerinin yükselişini desteklediğini belirtiyor.

 

ÇÖZÜM SÜRECİNİN ETKİSİ

Endeksin dolar bazlı direnci olan 49.000 seviyesine doğru yükselişini devam ettirmesi için kredi derecelendirme kuruluşlarına yönelik not artırım beklentisinin devam etmesi gerektiğini ifade eden analistler, bu bağlamda devam eden çözüm süreci ve makroekonomik verilerin yön üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor. BIST 100 endeksi bu dakikalarda dolar bazında 48.500 seviyelerinde bulunuyor.

4 maddede borsanın rekor kırmasının nedeni;

1- Borsa İstanbul (BIST) Türkiye'nin not artışına yönelik beklentilerin artması

2- PKK'nın çekilmeye başlaması ve çözüm sürecinin olumlu havası

3- Makroekonomik verilen yön üzerinde belirleyici olması

4- Fazilerin düşük kalmaya devam edeceği yönündeki sinyaller

Bu haber toplam 2834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri