Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

4 Büyükler krizde nasıl büyüyecekler

06.03.2009 08:33
Borusan, Eczacıbaşı, Sabancı ve Yıldız gibi Türkiye'nin önde gelen 4 holdinginin kurumsal iletişim yöneticileri, 2009'a yönelik kriz iletişimi vizyonlarını açıkladı
Platin Dergisinin bayilerde bu ay satılmakta olan son sayısında Kaos çağına hazır mısınız sorusuna yanıt arandığı gibi Demet Sabancı Ççetindoğan ile yapılan özel bir röportaj da yer alıyor. Borusan, Eczacıbaşı, Sabancı ve Yıldız gibi Türkiye'nin önde gelen 4 holdinginin kurumsal iletişim yöneticileri de Paltin dergisinde 2009'a yönelik kriz iletişimi vizyonlarını açıkladı:

Türkiye'nin köklü 4 holdinginin kurumsal iletişim yöneticileri, 'İletişimcinin en önemli görevi nedir?' sorusuna aynı yanıtı verdi: Kurumsal itibarı koruyacak ve yüceltecek stratejiler geliştirmek... Küresel krizin etkisi altında önemli bir resesyon sürecinden geçen şirketler için kurumsal itibar ve marka bilinirliliğini korumak gerçekten de vazgeçilmez değerler arasında yer alıyor. Kurumsal iletişimin Türkiye'de yeni yeni gelişen bir kavram olduğuna dikkat çeken uzmanlar, özellikle KOBİ'lerin kurumsal iletişim stratejilerini hayata geçirmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Kriz öncesinde planlanan hiçbir projeden feragat etmeden ilerlemeyi prensip edinen Borusan, Eczacıbaşı, Sabancı ve Yıldız Holding'in kurumsal iletişim yöneticileri şeffaf, doğru ve güvenilir değerlere yatırım yaparak fark yaratıyor.

SABANCI HOLDİNG Sinerjiyle gelen başarı

Sabancı Holding Kurumsal İletişim Direktörü Suat Özyaprak: Araştırmalar, Sabancı markasının bugün Türkiye'nin en itibarlı markası olduğunu gösteriyor. Bu nedenle kurumsal iletişim kapsamında yapılan çalışmaların temelinde sahip olunan marka itibarının korunması ve geliştirilmesi fikri yatıyor. 2009'un tüm şirketler açısından zor bir yıl olacağını biliyoruz. Sabancı Holding olarak 2008 yılı sonundan itibaren kriz ortamının gerekliliklerine göre önceliklerimizi belirledik. 2009 yılında da iletişim çalışmalarımızı optimum bütçelerle sürdürmeyi hedefliyoruz. Her sektörün dinamiğine göre, bazı şirketlerimizin iletişim planlamalarına danışmanlık yaparken, bazı şirketlerimizin de iletişim süreçlerine dahil oluyoruz.

ECZACIBAŞI HOLDİNG Uzun soluklu büyüyoruz

Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Okşan Atilla Sanön: Eczacıbaşı Topluluğu'nda itibar, en az ticari bir sonuç kadar önemli. Ürününüz, insan kaynağınız, finansal olanaklarınız mükemmeldir ama mesajlarınızı doğru verecek kurumsal iletişim politikaları uygulamazsanız tam bir başarı elde edemezsiniz. Krizde tanıtım bütçelerinde yapılan kısıtlamalar nedeniyle kurumsal iletişim çalışmaları her zamankinden daha da önem kazanacak. Özellikle sosyal sorumluluk çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Faaliyetler, yatırımlar ve etkinliklerimiz hakkında kamuoyunu, bu dönemde daha fazla bilgilendirmek, toplumsal moral açısından pozitif katkı sağlıyor.

YILDIZ HOLDİNG Hedef: Krizde büyümek

Yıldız Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker: Kurumsal iletişim ekibinden talep edilen en önemli hizmet, Yıldız Holding ve Ülker markalarının kurumsal itibarını yönetmek. Kurumsal iletişimin dayanak noktası, bizzat kurumun değerleridir. Bu değerler de sadece, sermaye, fabrika, üretilen mal, hizmet, ciro gibi rakamlara vurulabilen ölçüler değildir. Benzer krizleri daha önce yaşamış 65 yıllık bir şirket olarak bu konuda küresel rakiplerimizden daha deneyimli olduğumuzu düşünüyoruz. 2008 yılı için açıkladığımız yatırımlarda herhangi bir değişiklik öngörmeden büyüme sürecini devam ettiriyoruz.

BORUSAN HOLDİNG Şeffaf olmamız şart

Borusan Holding Kurumsal İletişim Müdürü Şule Yücebıyık: Ekonomik krizle mücadele kurumsal iletişim departmanının karar verme sürecinde bulunduğu bir alan değil. Ama bu çerçevede alınan kararların paydaşlarımıza en iyi şekilde açıklanmasına katkıda bulunarak, kurumsal güvenirliliğimizi korumaya hizmet etmek bizim sorumluluğumuz. Kriz dönemleri dezenformasyonun en üst seviyede gerçekleştiği dönemler. Ekonomik krize rağmen önceden planlanmış yatırımlardan ve kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımızdan feragat etmedik.

Kaynak:
Bu haber toplam 966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri