Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bosna-Hersek Milli Marşı Yazıldı

1992-1995 savaşını bitiren Dayton Antlaşması'yla kurulan Bosna-Hersek, şimdiye kadar sadece müzikten ibaret olan milli marşı için uygun sözleri buldu.
Marşın sözleri Sırp besteci Duşan Sestiç ile ünlü Boşnak sanatçı Saffet İsoviç'in oğlu Bünyamin Isoviç tarafından yazıldı. Milli marşa söz bulmak için düzenlenen yarışma sonunda sorumlu komisyonun kendi güftelerini seçmesinden mutluluk duyan iki bestekâr Bosna için yapılmış bu marşın bir Sırp ile Boşnak'ın elinden çıkmasının manalı olduğunu belirtti. Milli Marş Komisyon üyelerinden yazar Mile Stojiç ülkenin tüm vatandaşları için marş metninin çok güzel olduğunu belirtti. Sözlerin çok samimi olduğunu kaydeden Stojiç, yazarlardan birinin Boşnak, diğerinin Sırp olmasına dikkat çekerek, "Marşın tarih ve doğal güzelliklerde, ortak bir noktada nasıl buluşulduğunu göstermesi açısından da farklı bir güzelliği var." diye konuştu.

1999'da eski marş olan 'Jedna si Jedina'nın yerine kabul edilen Bosna Hersek Milli Marşı, ülkede Sırp, Boşnak ve Hırvat olmak üzere 3 farklı etnik kimliğin bulunması sebebiyle sözsüzdü. Bosna Parlamentosu, komisyondan geçen güfteyi kabul ederse ülke milli marşı artık sözlü icra edilecek.

Marşın güftecilerinden Sırp Duşan Sestiç 1946 yılında Banya Luka'da doğdu. Banya Luka Müzik Okulu'nu bitiren Sestiç, daha sonra Belgrad'da bulunan müzik akademisini tamamladı. Eski Yugoslavya ordusu senfoni orkestrasında 1984 yılından itibaren askerî sanatçı olarak çalışmaya başladı. Kariyerine besteci, söz ve oyun yazarı olarak devam eden Sestiç, aynı zamanda televizyon ve radyolarda da program yaptı. Marşın diğer söz yazarı Bünyamin Isoviç ise 1962 yılında Saraybosna'da doğdu. Isoviç müzikle uğraşıyor.

Marşın sözleri

Ruhunun ışığında yanan

Ebedi ateş bizim

Anne, Bosna bizim

Güzel mavi gökyüzü

Hersek'in kalbindeki sizin nehir,

sizin dağlar

Gururlu ve şerefli

Krajina atalarının

Yerleştiği ilk yerler bizim

Yankılanacak

Senin nesillerin

Bunu görecek

Biz gelecekte de devam edeceğiz

Hep birlikte!

Sırp bakanın Kosova'ya 'takılan' ziyareti martta

Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç'in yılan hikâyesine dönen Türkiye ziyareti için nihayet yeni tarih belirlendi. Sırp bakan, mart ayının ikinci yarısında Ankara'da olacak. Türkiye'nin Kosova'yı tanımasıyla iki ülke arasında diplomatik kriz çıkmış; Sırbistan, Ankara'daki büyükelçisini geri çekmişti. Ankara'nın davetiyle ilişkilerin normalleşmesi beklenirken bu kez de Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın ocaktaki Kosova ziyareti sorun olmuştu. Babacan'ın basın önünde Kosova'nın tanınması için Türkiye'nin çalıştığını söylemesi Belgrad'ın tepkisini çekmiş, 25 Şubat olarak belirlenen ziyaret ertelenmişti. Ankara yeni ziyaret için mart ayını teklif etti. Belgrad ise bu öneriyi birkaç hafta beklettikten sonra nihayet cevabını olumlu olarak verdi. Jeremiç'in ziyareti için martın ikinci yarısında karar kılındı. Sırp hükümeti geçen yılki tanımanın hemen ardından büyükelçisini geri çekmenin yanı sıra Belgrad'a atanan Türk Büyükelçi Süha Umar'a güven mektubunu sunması için randevu vermemişti. Bu sorunun Babacan'ın Sırp bakanı cep telefonundan aramasıyla çözüldüğü de ortaya çıktı.

Bu haber toplam 12696 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri