Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bosna Hersek'te şiddetli protestolar

09.02.2014 02:02
Bosna Hersek’te ekonomik krizi protesto etmek için başlayan eylemler dün üçüncü gününde şiddetlenerek devam etti.

Bir grup gösterici Bosna başkanlık ve diğer hükümet binalarına girdi. Devlet dairelerine zarar veren kalabalığa polis gözyaşartıcı gazlarla müdahale etti.

Bosna Hersek'te şiddetli protestolar - izle

180'DEN FAZLA YARALI

Bosna Hersek'te protesto ve şiddet olaylarıyla dolu 3 gün geride bırakılırken, ülke genelinde sabah saatlerinden itibaren herhangi bir eylem girişimi yaşanmadı. Ülke genelinde dün yaşanan olaylarda, 180'den fazla kişinin yaralandığı öğrenildi.

Bosna Hersek'te yakılan arabalar ve binalar - izle

KAMU BİNALARINDAKİ YANGINLAR SÖNDÜRÜLDÜ

Tuzla'daki olaylarda 25, Zenitsa'da ise 40 kişinin yaralandığı öğrenildi. Öte yandan, Saraybosna'da dün akşam saatlerindeki protestolar sırasında yakılan ve oldukça zarar gören Cumhurbaşkanlığı binası söndürülürken, Saraybosna Kantonu hükümet binasındaki yangını söndürme çalışmaları devam ediyor. Caddelerde yakılan araçlar ile çöp konteynerlerinin ise hala kaldırılmadığı görülüyor. Protestoların başladığı ve bazı kamu binalarının yakıldığı Tuzla kentinde de sessizlik hakim.

EYLEMLER 20'DEN FAZLA ŞEHİRDE DÜZENLENDİ

Hükümetin istifasıyla talepleri büyük oranda karşılanan Tuzla'daki gösterici gruplardan şu ana kadar henüz bir açıklama yapılmadı. Büyük eylemlere sahne olan ve bazı kamu binaları ile siyasi parti binalarının yakıldığı Mostar da güne sakin başladı. Kentte gerçekleştirilen dünkü gösterilerde hastanelere ulaşan yaralı olmadığı öğrenildi. Ülke genelinde 20'den fazla şehirde düzenlenen eylemler nedeniyle Tuzla Kantonu Başbakanı Sead Çauşeviç ile Zenitsa-Doboy Kantonu Başbakanı Munib Husejnagiç istifa ettiklerini açıklamıştı.

POLİTİKACILARIN ARAÇLARINA ZARAR VERİLDİ

Eylemler sırasında kamu binalarının yanında araçlara da zarar verildi. Bazı bölgelerde politikacıların araçlarının hedef olarak seçildiği görüldü.ensonhaber

Bu haber toplam 2344 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri