Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bosna Kasabı Karadzic suçlu bulundu

25.03.2016 01:16
Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, soykırımdan yargılanan "Bosna Kasabı" lakaplı Radovan Karadzic'i suçlu buldu.

Hollanda'nın Lahey kentindeki BM bünyesinde bulunan Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY), Bosnalı Sırpların eski lideri "Bosna Kasabı" olarak bilinen Radovan Karadzic hakkında 40 yıl hapis cezasına hükmetti.

Hakimler Konseyi, aralarında soykırımın da bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan Karadzic'i soykırım, insanlığa karşı suç işlemek ve savaş kurallarını ihlal etmekten suçlu buldu.

Bosna Kasabı Karadzic suçlu bulundu

Hakimler Konseyi, iddianamenin ilk maddesindeki Bratunac, Foca, Kljuc, Prijedor, Sanski Most, Vlasenica ve Zvornik şehirlerinde de soykırım işlendiği iddialarını "delil yetersizliği" nedeniyle reddetti.

Konsey, Karadzic'in savaş döneminde kuşatma altında tutulan başkent Saraybosna'da sivillere yönelik saldırlar nedeniyle insanlığa karşı suç işlediğine ve savaş kurallarını ihlal ettiğine hükmederken BM askerlerinin esir alınmasından da eski Sırp liderini sorumlu tuttu.

SREBRENİTSA SOYKIRIMINDAN DA SUÇLU BULUNDU

Hakimler Konseyi, Temmuz 1995'teki Srebrenitsa Soykırımı'ndan da Karadzic'i suçlu bulurken Bosnalı Sırp güçlerinin hedefinin söz konusu bölgenin Müslümanlardan tamamen temizlenmesi olduğuna işaret etti.

Konsey, Karadzic ile Sırp birliklerinin komutanı Ratko Mladic'in, Boşnakların Srebrenitsa'dan temizlenmesini planladıklarına hükmederken Karadzic'in Bosna Sırp Cumhuriyeti içinde Bosnalı Müslümanların öldürülmesine karar verecek tek isim olduğuna vurgu yaptı.

ICTY Savcılığı, Karadzic hakkında ömür boyu hapis cezası verilmesini talep etmişti.

Mahkemenin kararına hem savcılığın hem de Karadzic'in avukatlarının itiraz etme hakkı bulunuyor.

KURBAN YAKINLARI: MÜEBBET ALMALIYDI

Hollanda'nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICTY), Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic'i 40 yıl hapse mahkum etmesi kurban yakınlarını memnun etmedi.

Duruşmayı takip etmek için Lahey'de bulunan kurban yakınları ve savaş mağdurları, Karadzic'in müebbet hapis cezası alması gerektiğini kaydetti.

Mostar'daki bazı sivil toplum kuruluşları da kentteki Hasan Brkic Köprüsü'ne"Srebrenitsa'yı unutmayalım, unutturmayalım" yazılı pankart açarak, karardan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

SIRPLAR KARARDAN MEMNUN DEĞİL

Bu arada, karardan memnun olmayan Bosnalı Sırplar ise Banya Luka şehrinde eylem yaptı.

İZZETBEGOVİC: BOSNA İÇİN BÜYÜK BİR GÜN

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICTY) Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic'i 40 yıl hapse mahkum etmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

İzetbegoviç, bugünün Bosna Hersek için tarihi bir gün olduğunu belirterek, yakın tarihte yaşanan gerçeğin büyük bir kısmının, bu kararla onandığını kaydetti.

"NUREMBERG'DEN SONRA AVRUPA'DAKİ EN BÜYÜK KARAR"

Kararın sadece bölge için değil, tüm dünya için önemli olduğunu belirten İzetbegoviç,"Karadzic hakkındaki karar, Nuremberg'den sonra Avrupa'daki en büyük savaş suçu kararı" dedi.

Bosna Kasabı Karadzic suçlu bulundu

İzetbegoviç, verilen kararın Karadzic gibi, Slobodan Milosevic gibi liderlerin de cezasız kalmayacağını gösterdiğini vurgulayarak, "Er ya da geç yaptıklarından dolayı ceza alacaklar. Karar, Bosna Hersek ve Bosna Hersek halkı için son derece önemli" diye konuştu.

KARADZİC'İN PARTİSİ KARARDAN MEMNUN DEĞİL

Bu arada, Karadzic'in kurucularından olduğu Sırp Demokratik Partisi (SDS) Genel Başkanı Mladen Bosic, kararın "adil olmadığını" savundu.

BAŞSAVCI: ADALET YERİNİ VBULDU

Lahey'deki mahkemenin başsavcısı Serge Brammetz ise yaptığı yazılı açıklamada, "Adalet yerini buldu" ifadesini kullandı.

Bu haber toplam 1388 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri