Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Boston'da ikinci şüpheli canlı yakalandı

20.04.2013 15:05
ABD’nin Boston kentindeki maraton saldırısının ikinci şüphelisi, polisin operasyonuyla gözaltına alındı.

ABD'nin Boston şehrindeki maraton saldırısının ikinci şüphelisi, polisin büyük operasyonuyla yakalandı.

Boston'daki bombalama eyleminden sorumlu olduğu belirtilen ikinci şüpheli Djohar Tsarnaev (19), kıstırıldığı evde canlı olarak yakalandı. Watertown kasabasında bir evin bahçesindeki bota saklanan Tsarnaev'in yeri, akşam saatlerinde çok sayıda polis ekibi tarafından tespit edildi. Evin etrafını kuşatan güvenlik güçleri, uzun süren ikna çabalarının ardından zanlıyı canlı ele geçirdi.

Massachusetts Üniversitesi öğrencisi olduğunu tespit edilen şüpheli Djohar Tsarnaev'in kampüste kaldığı ve olayın olduğu günden sonra da kampüse uğradığı ortaya çıkmıştı.

Watertown'da ağabey Tamerlan Tsarnaev'ı ölü ele geçiren polis diğer zanlı Djohar'ı yakalamak için geniş çaplı operasyona gün boyunca devam etti. Kasabada yaşayan bir vatandaşın Djohar'ı görüp polise ihbar etmesi ile operasyon alanı daraltıldı. Olay yerine yapılan hava destekli operasyonda botun içinde yaralı bir şekilde saklanan Djohar, polis tarafından canlı olarak geçirildi. Perşembe gecesi meydana gelen çatışmada yaralandığı belirtilen 19 yaşındaki zanlı, Mt Auburn hastanesinde tedavi altına alındı. Çok kan kaybeden zanlının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

FBI, TAMERLAN TSARNAEV’I 2011’DE SORGULAYIP SERBEST BIRAKMIŞ

ABD medyasına yansıyan bazı haberlere göre, Federal Büro Araştırma (FBI), 2011'de Rus hükümetinin talebi üzerine Tamerlan Tsarnaev'i sorguya alıp herhangi bir suç unsuru bulamayınca serbest bıraktı. Ruslara göre, Tsarnaev Rusya'daki bazı terör eylemlerine katılabileceği bilgisi FBI'a iletildi. Bunun üzerine harekete geçen FBI, Tsarnaev'i sorguladı. hakkında herhangi bir suç unsuru bulamayan yetkililer şahsı takip etmeyi bıraktı. Rus hükümetine, şahsın zararsız olduğu bilgisini veren FBI, söz konusu dosya ile ilgili daha fazla işlem yapmadı. Önceki gün meydana gelen patlamayla ilgili adı geçen zanlı, cuma sabaha karşı polisler tarafından ölü olarak ele geçirilmişti. 

FBI İZLİYORDU

ABD'de girdiği silahlı çatışma sonucu ölü olarak ele geçirilen Boston bombalamalarının şüphelisi Tamerlan Tsarnaev'in annesi Zubeidat K. Tsarnaeva, Russia Today televizyonuna verdiği mülakatta, oğlunun tüm hareketlerinin son bir kaç yıldır FBI tarafından bilindiğini iddia etti.

"Oğlum son 3 ya da 5 yıldır FBI'ın gözetimi altındaydı." diyen anne, "Oğlumun ne yaptığını biliyorlardı. Hareketlerini, hangi sitelere baktığını." biliyorlardı ifadelerini kullandı.

Washington Post Gazetesi de Rusya'nın Tamerlan Tsarnaev ile ilgili 2011'de FBI'ı uyardığını, FBI'ın bunun ardından Tsarnaev ile görüştüğünü yazdı. Görüşmenin ardından FBI'ın "uygunsuz ya da tehlike arz eden" bir durum olmadığı sonucuna vardığını duyurdu.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

OBAMA'DAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

ABD Başkanı Barack Obama, "Boston'daki bombalı saldırıya yönelik şüphelinin yakalanmasıyla trajedide önemli bir sayfayı kapattık. Ama hala cevaplanması gereken çok soru bulunuyor" dedi.

Boston'daki bombalı saldırının ikinci şüphelisinin yakalanmasının ardından Beyaz saray'da açıklama yapan Obama, "Hemen yargıya varmamalıyız, ne bu kişilerin yaptıkları eyleme yönelik motivasyonları hakkındane de bir grubun tamamı hakkında. Ülke, şüphelinin yakalanmasına yardımları dolayısıyla Bostonlulara ve güvenlik güçlerine minnet borçlu" diye konuştu.

ABD'de büyüyen ve okuyan birisinin nasıl böyle bir saldırıyı gerçekleştirdiği, nasıl planladığı ve bu kişilere başkalarının yardım edip etmediği dahil, hala cevaplanmamış birçok soru bulunduğunu vurgulayan Obama, "Soruşturma kararlılıkla devam edecek. Amerikan halkının terörle korkutulma çabalarını reddetmesi ile saldırganlar amacına ulaşamadı. Hemen yargıya varmamalıyız, ne bu kişilerin yaptıkları eyleme yönelik motivasyonları hakkında ne de bir grup insanın tamamı hakkında" ifadelerini kullandı.

Çeşitlilik ve birlik ruhunun Amerika'yı güçlendirdiğini dile getiren Obama, ABD'nin dünyanın her tarafından gelen insanlara kapısı açık bir ülke olduğunu sözlerine ekledi. 

CHA 

Bu haber toplam 1968 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri