Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bozdağ’dan kamuda başörtüsüne yeşil ışık

17.02.2013 01:39
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, kamuda başörtüsü serbestisi ile ilgili sorulan bir soruya verdiği cevapta, bunun önünde yasal bir engel bulunmadığını hatırlattı ve eşitlik ilkesini hatırlattı.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Konya'ya gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 18 ülke 21 uyruktan 92 öğrencinin eğitim gördüğü Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni ziyaret etti. Daha sonra AKP İl binasına geçerek basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ,basına yaptığı açıklama da Başkanımızın ifade ettiği gibi bir dizi programlara  katılmak amacı ile Konya'ya  geldik. Sabah  Selçuklu Mevlana  Uluslararası  İmam Hatip Lisesi'ni ziyaret ettik orada insanlık bahçesinin  rengarenk  gülleriyle birlikteydik. Selçuklu Mevlana İmam Hatip Lisesi  Konya'nın Mevlana  gibi   dışa dönük ikinci yüzü   Türkiye'nin de bu  anlamda  üçüncü  okuludur. İlk öğrencilerini almış durumda  öğrencilerin Türkçe ve  Kuran’ı kerim   öğrenmesi   ve diğer konularda  kat ettikleri mesafe  oldukça memnuniyet verici   o yüzden hocalara   ilgililere  yetkililere  çok teşekkür ediyorum.Tabi Konya Büyükşehir Belediyemizde orayla ilgili  yeni düşünceleri olduğunu bizimle paylaştı.

Oraya dair önümüzdeki zaman içerisinde bir takım projeleri  hayata  geçireceklerini ifade ettiler ben onun içinde   Konya Büyükşehir Belediye Başkanı'na teşekkür ediyorum.Çünkü orası Konya'nın dışa açılan yüzü olduğundan dolayı  Konya'ya  laik  hale  getirilebilirse son derece önemli .Bosna Hersek mahallesindeki  yatılı kız kuran  kursunun  inşaatını gezdik. Gerçekten  modern bir Kuran kursu yapılıyor.İçinde yüzme havuzu olan , spor tesisleri olan, ayrıca  dört yüz kişilik konferans salonu olan  oldukça  modern bir Kuran kursu  binası yapılıyor.

Neredeyse tamamlanmış durumda .Onlar ihtiyaçlarını bize söylediler  dönüşte inşallah  Kuran kursumuza  destek  olacağımızın sözünü verdik.Onların ihtiyaçlarınıda gidermek için Ankara'dan belli  miktarda yardımda bulunacağız. İl Başkanlığımızdayız öğlen birlikte olacağız.Öğleden  sonrada  Konya Barosu'nun  tertip ettiği   başkanlık sistemine dair  panelin açılışında bulunacağız. Başkanlık sistemine dair görüşlerimizi   açılış sırasında Konya  ve Türkiye'ye  paylaşma imkanı bulacağız.

Ben esasında başkanında dediği gibi  Konyalı sayılanlardan öte   Konyalıyım çünkü burada  yaklaşık beş yıl kaldım.Konya'nın havasını teneffüs etmiş  suyunu içmiş  ,ekmeğini yemiş  ve Konyalılarla birlikte  olmuş   birisi olarak ben artık Konyalıyım.

Bozdağ: Diyanet akademisi kurulacak

Bir gazetecinin, Diyanet Akademisi kurulmasına yönelik çalışmalarla ilgili sorusu üzerine Bozdağ, şunları söyledi: 

"Şu  anda Türkiye'de imam hatip, müezzin, kuran kursu öğretmeni atamaları yapılması halinde herhangi bir hizmet öncesi eğitime tabii tutulmadan göreve başlıyorlar.  Görev içerisinde zaman zaman hizmet içi eğitime alınıyorlar. Bu uygulamada ciddi sorunlarla bizi karşılaştırıyor. Bu nedenle yeni bir adım atma kararı aldık. Diyanet akademisi kurulacak şu anda  Türkiye de bulunan  yeni yüksek  ihtisas merkezleri ile diyanet eğitim merkezleri bu akademinin bünyesinde toplanacak. İmam hatip, müezzin, Kuran kursu öğretmeni, vaiz ve müftüler doğrudan bir atama yapılmayacak atamalar aday olarak yapılacak yani imam hatip adayı, müezzin adayı, vaiz adayı,  müftü adayı, kuran kursu öğretmeni adayı  olarak yapılacak.

Hizmet öncesi verilecek eğitimde başarılı olanlar  imam hatip olarak müezzin, kuran kursu öğretmeni, müftü ve vaiz olarak  atanacaklardır.  İmam hatip lisesi mezunları için  asgari 1 yıl İlahiyat fakültesi mezunları içinde  asgari 6aylık bir hizmet öncesi imam hatip müezzin ve kuran kursu öğretmenleri için hizmet öncesi eğitim öngörülüyor.  Tabi müftü ve vaizler için şu an devam eden bir sistem var o sistem devam edecek  bu sistemi hizmet öncesine alıyoruz.

Böylelikle görev yapan bütün din görevlilerinin tamamı  camiye kuran kursuna gitmeden önce  arazide karşılaşabilecekleri her tür soruna dair uygulamalı bir eğitimden geçerek gidecekler. Böylelikle hizmetin daha etkin daha verimli ve daha yararlı bir şekilde sürdürülmesi temin edilmiş olacaktır . şu anda bu çalışma devam ediyor.  Bittiği zaman bakanlar kuruluna arz edeceğiz henüz taslak aşamasında ama  açılma kararını verdik.

 Kamuda Başörtüsü Serbestliği

''Kamuda başörtüsü serbestisi ile ilgili başlatılan kampanyalar var. 15 Mart'tan sonra artık serbest olmasını istiyorlar. Bunun hakkında neler söylersiniz?'' sorusunu cevaplayan Bozdağ, bir hukuk devleti olan Türkiye'de insanların eşit olduğunu belirtti.

'Türkiye bir hukuk devletidir. Bir hukuk devletinde insanlar eşittir.Eşitliğe uygun her alanda  davranmakta esastır ama maalesef  Türkiye'nin yaşadığı sıkıntılar nedeniyle  eşitsizliği eşitlik yerine gören bir çok uygulamalar  yaşandı geçmişte.Üniversiteye giriş sisteminden tutunda  başka alanlara varıncaya kadar  pek çok haksızlık ve eşitsizlik  yaşandı ve bunlar zaman  içinde aşıldı. Şu anda Türkiye'deki  insanlarımızın kıyafetini düzenleyen bir  kanun hükmü yoktur. Bildiğim kadarıyla şu kıyafeti  giyecek diye bir düzenleme yoktur ama yönetmeliklerle  bir takım idari düzenlemeleri  yapılmış durumda .Şu anda bu konuyla ilgili yönetmelik olduğunu biliyorum ama tabi eşitlik  ilkesine  aykırı bir uygulama  zaman içerisinde olduğu gibi   eşitliğin gerekliliği   hayata  geçecektir.'

Somalili Öğrencilerden, Kaçan Yok

Somali'den Türkiye'ye eğitim için getirilen öğrencilerin bir kısmının kaçtığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine ise Bozdağ, Türkiye'de Somali'den getirilen öğrenciler var. Biliyorsunuz biz 500 tane üniversitede okuması için öğrenci getirdik bunun sayısı 500ü de geçti üniversitede Türkiye bursuyla okuyan öğrencilerden kaçan öğrenci yok yurt dışına giden öğrencide yok . ortaöğretim için getirdiğimiz öğrencilerden tabi bazıları Türkiye'ye uyum sağlayamadığı için onlardan bir kısmı geri ülkelerine gönderildi. Belki onlarla ilgili haberlerdir şu anda ortaöğretim için getirdiklerimizde Türkiye'de eğitimine devam ediyorlar. Tabi ilk geldiklerinde uyum problemleri yaşandı  zaman zaman dediğiniz gibi bırakıp gitmek isteyenlerde oldu  tabi onlarla ilgili çalışmalarda yaptık. Bir kısmı uyum problemi yaşadığından ülkelerine geri döndüler  diğerleri uyum problemini aştılar ve şu anda eğitimlerine devam ediyorlar. 

''Yeni anayasa metninde, kamuda başörtüsüne özgürlüğün yer almasıyla ilgili AKP ile BDP'nin anlaştığına ilişkin basında çıkan haberler doğru mu?'' sorusunu ise Bozdağ, şöyle yanıtladı:

 Anayasa uzlaşma komisyonu  dört parti  eşit sayıda  üyesinden oluşuyor ve oy birliği ile karar alıyorlar.Biz anayasa uzlaşma komisyonuna   laiklik  ilkesinin hayata tam geçirilmesini temin edecek bir  öneri sunduk  özellikle din ve vicdan özgürlüğü   başlığı altında .Biliyorsunuz anayasanın 24.maddesinde de bu konu düzenleniyor kimse dini ibadet,ayin ve törenlere  zorlanamaz hiç kimse dini inanç ve kanaat  dolayı kınanamaz,suçlanamaz ama dinin gereğini yerine getirmekten  dolayı aynı  teminat anayasamızda yok.Yani dininizden kanaatinizden dolayı kınanamıyorsunuz ama  inancınızın gereğini  yapmak  istediğinizde  anayasa  suçlanmama  ve kınamama  kuralını koymuyor o yüzden  Türkiye'de yıllardır biliyorsunuz  başörtüsü  takan insanlarımız    suçlu  kabul edildi. BDP'nin bu konuda ne düşündüğünü, ne önerdiğini doğrusu bilmiyorum. Ancak, eğer bizim önerimizle uyuşmuşsa ondan memnuniyet duyarız.

Daha sonra AKP İl Başkanı Ahmet Sorgun tarafında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a hediye verildi.

Kaynak: Zeki DURSUN / Zedhaber  

Bu haber toplam 2472 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri