Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bozdağ'dan Terör Açıklaması

24.03.2013 22:11
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Çözüm süreci içinde umuyoruz ki terör meselesi Türkiye'nin gündeminden çıkacaktır' dedi.

 

AK Parti Manisa İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, gazetecilere yaptığı açıklamada, çözüm sürecine değindi.Bozdağ, sürecin AK Parti'nin milletin önüne koyduğu projeler arasında yer aldığını belirtti. Türkiye'nin 30 yılı aşkın süredir terörle mücadele ettiğini anlatan Bozdağ, "Milletimizin bugüne kadar iktidara gelmiş partilerden tek talebi 'terörü bitirin' oldu. Terör, sadece AK Parti'nin değil, bütün partilerin ve milletimizin ortak sorunudur" dedi.

İktidara geldikleri günden bu yana, terör sorununu çözmek için önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Türkiye'yi, milletimizin gönüllerini bütünleştirmek, birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi daha ileri noktaya taşımak ve daha kavi hale getirmek için ciddi çalışmalar yaptık. Bölgesel, dinsel, etnik milliyetçiliğe 'hayır' diyen, kucaklayan bir anlayışla yola çıktık. Çözüm süreci, terörün istismar ettiği zemini kurutma açısından fayda sağlamıştır ama terör Türkiye'de halen devam ediyor. Türkiye, güvenlik boyutuyla terörle mücadeleyi 30 senedir kararlılıkla sürdürüyor. Öte yandan terörü bitirecek başka yolları da aramak ve bunun adımlarını atmak hükümetlerin vazifesidir. Terörün sona ermesi, silahların bırakılması, kanın durması, göz yaşının dinmesi, artık insanların bu noktada bulunduğu yerden farklı bir yere gelmesi... Bundan kim, hangi parti neden rahatsız olur? 'Silahlar bırakılsın, terör bitsin, kan dursun' demek insanları neden rahatsız eder? Terörü bitirmek için mücadele etmiyor muyuz? Terörün silah bırakacağı bir çözüm süreci varsa o zaman bundan herkesin mutlu olması lazım."

"Çözüm sürecini kararlılıkla sürdüreceğiz"

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Türkiye'nin terörle mücadelede harcadığı enerjiyi başka alanlara aktararak ileri gitmesi için çabaladıklarını söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin söylemlerinde kendilerinden çok farklı bir yaklaşımı gördüklerini belirten Bozdağ, insanları kalben bölmeye yönelik kurulan cümlelerin kimseye faydası olmadığına dikkati çekti.

Çözüm sürecinin beraberinde önemli değişiklikleri getireceğine işaret eden Bozdağ, şöyle devam etti:

"Çözüm süreci içinde umuyoruz ki terör meselesi Türkiye'nin gündeminden çıkacaktır. Bugün bundan rahatsız olan kesimler var, bunları biliyoruz. Türkiye'nin uzunca bir zamandır kendi meselesini herhangi bir dış müdahale ve yönlendirme olmaksızın kendi kararı ile çözme iradesidir. Milli bir projedir, milli bir adımdır. Bundan rahatsız olanlar olabilir ama çözüm sürecini kararlılıkla yürüteceğiz. Çözüm süreci başarıya ulaştığında, terör örgütü silah bıraktığında ve terör sona erdiğinde bundan herkes memnun olacaktır. Şehitlerimiz daha ziyadesiyle memnun olacaktır. Çünkü şehitlerimizin yakınlarını ve gazilerimizi istismar eden bazı kesimleri de görüyoruz. Şehitlerimiz kan dursun, gözyaşı dinsin, terör bitsin diye şehit oluyor. Eğer terör biterse kan durursa gözyaşı dinerse ülkemize huzur, güven gelirse bundan, mana aleminde diri olduklarına inandığımız şehitlerimizin ruhları mesrur olur. 'Uğruna canımızı feda ettiğimiz mücadeleyi kardeşlerimiz başarıya götürdüler, terörü bitirdiler' diye mana aleminde bizden daha fazla memnun olacaklardır."

"Adımlar, milletin önünde atılacak"

Bozdağ, çözüm sürecine ilişkin yaşanan tüm gelişmelerin Türk halkının şahitliğinde gerçekleştiğini, vatandaştan gizli hareket edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Vatandaşın iftira ile yanıltıldığını söyleyen Bozdağ, "Sayın Bahçeli bile bile iftira ediyor. Aslı olmayan bir şeyi aslı varmış gibi meydanlarda kullanıyor. Bunu Kılıçdaroğlu da zaman zaman yapıyor. Halbuki milletimiz iftira, yalan ve gerçeği birbirinden ayıracak basirete ve sağduyuya sahip. Milletten gizli kapaklı hiçbir şey olması mümkün değildir. Hükümet olarak atacağımız adımları milletimizin önünde, milletimizin duasıyla atacağız" diye konuştu. 

Basın mensuplarının, Adalet Bakanlığı ile AK Parti Genel Merkezi'ne yönelik saldırılara ilişkin görüşlerini sorduğu Bozdağ, terör saldırılarının kendilerini yıldıramayacağını, Türk halkının refahını daha ileri noktalara taşıma mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Bozdağ, "Mesir Festivali'nde düzenlenen geleneksel mesir saçım töreninde kaç mesir kaptınız" sorusunu, "Başarılı olamadım ama yerin kaptığından kaptıklarım oldu. Havadan kapamadım ama kapan dostlarımız bana verdiler"şeklinde yanıtladı.

Bu haber toplam 1446 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri