Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bozdağ'dan Zekeriya Öz'e: Şov yapma

09.01.2014 11:27
Gündemi sarsan Savcı Zekeriya Öz'ün açıklamaları üzerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan çok sert bir açıklama geldi. Bozdağ "Savcılar şov yaparsa, kendilerine olan güven azalır." dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Savcı Zekeriya Öz'ün dün yaptığı açıklamalarla ilgili konuştu. Bozdağ  "Savcılar şov yaparsa kendilerine olan güven azalır. Türkiye'de artık şov yapanlarla hukuku işletenler ayrılmalı." dedi.

Bozdağ ayrıca, "Savcı Öz HSYK'dan izin aldı mı bilmiyorum, HSYK'nın  izin verme yetkisi yok" açıklaması yaptı.

Bozdağ, Meclis'te gazetecilerin, "Zekeriya Öz'ün açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Başbakanlık'tan yapılan açıklamada bunlar yalanlandı. Bunların iftira olduğu ifade edildi, çok açık. Savcıların açıklama yapma konuları bir usule bağlı. Bu usul çerçevesinde olması gerekir. Başsavcının veya orada görevli bir savcı varsa, bu açıklamalarla ilgili, onun tarafından yapılması lazım. HSYK'dan bir izin alınıp alınmadığını da bilmiyorum ama HSYK'nın da böyle bir izin verme yetkisi yok.

Savcılar görevlerini yaparken, Anayasa ve hukuk çerçevesinde sürdürmelidirler. Ama her gün basının huzurunda, her gün gazete manşetlerinde, her gün televizyonlarda şov gibi vazife yaparlarsa, o zaman kendilerine olan saygının, hukuka olan güvenin, adalete olan inancın zayıflamasına yol açarlar. Beklerim ki bütün savcılar gazetelere verdikleri demeçlerle,televizyonlara yaptıkları açıklamalarla değil, Anayasa ve hukuka uygun yaptıkları iş ve işlemlerle gündeme gelsinler. Çünkü savcılar çok farklı bir noktadadır, halk da öyle değerlendirir, öyle bakar. Ama baktığımızda böylesi üzücü tablolarla karşı karşıya kalıyoruz. Artık Türkiye'de, şov yapanlarla, hukuku işletenlerin ayrılması lazım."


ROTAHABER

Bu haber toplam 1688 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri