Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Brüksel saldırganı Gaziantep'te yakalanmıştı

24.03.2016 11:23
DAEŞ'li teröristlerin kimlikleri belli oldu. Teröristlerin daha önce Türkiye'de yakalandığı ancak Brüksel'in serbest bıraktığı anlaşıldı.

Zaventem Havaalanı ve Maalbeek Metro İstasyonu’ndaki intihar saldırılarını gerçekleştiren DAEŞ’li teröristlerinden 2’sinin kimliğini açıklayan Savcı Leeuw, 2 kardeş olan sadırganlardan İbrahim el-Bakraoui’nin (29) Zaventem Havaalanı’nı, Khalid el-Bakraoui’ni (27) ise Maalbeek Metro İstasyonu’nu hedef aldığını söyledi.

Brüksel saldırganı Gaziantep'te yakalanmıştı

KİMLİKLER NETLEŞTİ

Saldırılarda Bakraoui kardeşlerle birlikte, DAEŞ’in ‘bomba mühendisi’ listesinde yer alan ve patlamalardan önce kaçtığı zannedilip aranan Belçika vatandaşı 24 yaşındaki Najim Laachraoui’nin de öldüğü ortaya çıktı. Polis kaynakları, Laachraoui’nin havalimanındaki ikinci saldırıda kendisini patlattığını doğruladı.

Brüksel saldırganı Gaziantep'te yakalanmıştı

ERDOĞAN BASIN TOPLANTISINDA AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Romanya Cumhurbaşkanıyla ortak basın toplantısında sözünü ettiği yabancı teröristin, Brüksel saldırılarının faillerinden biri olduğundan şüphelenilen İbrahim El Bakraoi olduğu öğrenildi.

El Bakraoi geçen Haziran ayında Gaziantep'te yakalanarak Temmuz ayında, idari kararla kendi talebi doğrultusunda Hollanda'ya sınır dışı edildi.

Brüksel saldırganı Gaziantep'te yakalanmıştı

TÜRKİYE UYARMIŞTI

Türkiye'nin sınır dışı işlemini gerçekleştirme sırasında, El Bakroi'nin yabancı terörist savaşçı olduğu yolundaki uyarısını birer notayla hem Hollanda'ya hem de Belçika'ya bildirmiş olduğu da kaydedildi.

BELÇİKA SERBEST BIRAKTI

Ancak müteakip süreçte ise ilgili kişinin Belçika makamları tarafından "terörizmle bağlantısı tespit edilemediği için" serbest bırakıldığı öğrenildi.

DAEŞ’İN ‘BOMBA MÜHENDİSİ’

Zaventem Havaalanı kameralarına yakalanan ve havalimanındaki ikinci saldırıda kendisini patlattığı ortaya çıkan 24 yaşındaki Najim Laachraoui, DAEŞ’in ‘bomba mühendisleri’ arasında yer alıyor.

Brüksel’de “Türk mahallesi” olarak bilinen Schaerbeek semtinde yaşayan Laachraoui, elektrik mühendisliği eğitimi aldı. Belçika’da henüz 18 yaşındayken cihatçı gruplara katıldı. Adı, 2009’da Mısır’ın başkenti Kahire’de 17 yaşındaki bir Fransız gencin öldüğü, 24 kişinin yaralandığı kapalıçarşı saldırısına karıştı.

Brüksel saldırganı Gaziantep'te yakalanmıştı

ABDESLAM İLE GÖRÜLMÜŞTÜ

2013’te Suriye’ye giderek DAEŞ saflarına katılan Laachraoui, Şubat 2015’te Belçika’ya döndü. Laachraoui’nin DNA’sına Paris’te 13 Kasım’daki kanlı terör saldırısında kullanılan bomba kimyasallarında rastlanmıştı. O günden beri Fransız ve Belçika güvenlik güçlerince aranıyordu.

Laachraoui, Paris saldırılarının firari ismi Salah Abdeslam ile Macaristan’da görülmüştü. Laachraoui’nin, “Soufiane Kayal” adına düzenlenmiş sahte bir kimlik taşıdığı belirlenmişti. Laachraoui’nin DAEŞ saflarındaki isminin ise “Ebu İdris” olduğu belirtiliyor.

Brüksel saldırganı Gaziantep'te yakalanmıştı

'İNTİHAR NOTU BIRAKTI' İDDİASI

Brüksel’de “Türk mahallesi” olarak anılan Schaerbeek semtinde bir evde yapılan aramada, çöp tenekesine atılmış dizüstü bir bilgisayar bulundu.

Yapılan incelemede, bilgisayarda İbrahim el-Bakraoui’nin ‘intihar notu’nun kayıtlı olduğu tespit edildi. Belçika Federal Savcısı Frederic Van Leeuw, ‘intihar notu’nda İbrahim el-Bakraoui’nin “Sürekli kaçıyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Her yerde aranıyoruz. Hiçbir yerde güvende değiliz. Beklersem tek başıma bir hücrede çürüyeceğim” ifadesini kullandığını aktardı.

Bu haber toplam 1714 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri