Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu cümle Ergenekoncu vekilleri mi kurtaracak?

12.12.2011 16:13
Şike yasası Meclis'te görüşülürken o cümle çok konuşulmuştu. Milletvekili olan Şamil Tayyar o cümleyi deşifre etti.
Şike yasasına baştan beri karşı çıkan ve bu konuda Cumhurbaşkanı Gül'e mektup bile yazan AKP milletvekili Şamil Tayyar, Meclis tarafından ikinci kez kabul edilen şike yasasıyla ilgili bugüne kadar pek de gündeme gelmeyen farklı bir detayına dikkat çekti.
 
Taraf Gazetesine konuşan Şamil Tayyar, onay için Cumhurbaşkanı'nın önünde olan şike yasasıın asıl amacını açıkladı.
 
Şike yasasıyla daha önce 5-12 yıl aralığındaki cezalar 1-3 yıl aralığına indiriliyor ama yasanın asıl can alıcı yeri burası değil. Bu yasayla beraber cezalar düştü ama bu yasanının yürürlüğe girmesiyle birlikte şikenin DERİNLERE uzanması engellendi. Özel yetkili mahkemelerin alanına giren şike soruşturmasına artık asliye ceza ve sulh hukuk bakacak. Böylelikle şike operasyonunda gözaltına alınan veya tutuklanan bazı kişilerle Ergenekon arasındaki ilişkilerin çıkarılması engellenecek. Soruşturma, Ergenekon ve Balyoz'daki gibi derinleştirilemeyecek. Ve böylece derin bağlantıları deşifre edilmeden üstü kapatılmış olacak.
 
Şamil Tayyar ayrıca, şike yasasının görüşüldüğü sırada komisyon raporlarına girdiği iddia edilen tutuklu vekillerle ilgili cümleyi de deşifre etti.
 
Şike yasası görüşülürken, uzun tutukluluk sürelerine ilişkin bir düzenleme yapılabileceğinin komisyon raporlarına girdiği iddia edilmişti. Aynı zamanda bir gazeteci olan Şamil Tayyar, komisyon raporlarına giren, Ergenekon ve Balyozcuları kurtaracak o cümlenin tamamını okudu:
 
İşte şikede anlaşan partilerin uzun tutukluluk süreleriyle ilgili komisyon raporuna ekledikleri o cümle;
 
"Tüm siyasi partilerin bu düzenlemeyi mutabakatla geçirdiği gözönüne alındığında, uzun tutukluluk sürelerinin değiştirilmesi konusunda da aynı mutabakata varılabileceği yönünde bazı gelişmeler olabileceği gözlenmektedir”
 
Peki bu cümlenin anlamı ne?
 
Bu cümleyle önümüdeki günlerde Ergenekon ve Balyoz davalarına müdahale edecek yeni yasaların önü açılabilecek...
 
Şike yasasına tam destek veren CHP ve MHP önümüzdeki günlerde bu yasanın Ergenekon ve Balyoz davaları için de emsal olabilmesi için harekete geçecekler.
Bu haber toplam 1570 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri