Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu fotoğrafa fotomontaj diyenler yandı!

01.01.2014 01:36
Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü, Başbakan Erdoğan'ın Sakarya mitingiyle ilgili fotoğraflar için fotomontaj yorumu yapanlarla ilgili hukuki süreç başlattı.

nadolu Ajansı (AA) Genel Müdürlüğü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Sakarya'daki toplu açılış törenine ilişkin AA'nın abonelerine servis ettiği fotoğrafların, çeşitliplatformlarda "fotomontaj" olduğunu iddia eden kişi vekurumlar hakkında hukuksal süreci başlattı.

AA'NIN MARKA DEĞERİNE ZARAR VERİLDİ

Özellikle sosyal medya üzerinde "fotomontaj" iddialarına yerveren 39 kullanıcı hakkında "AA'nın şeref ve haysiyetini incitici, onur ve saygınlığını zedeleyici, marka değerine zarar verici"yorum ve değerlendirme yapıldığı gerekçesiyle suçduyurusunda bulunuldu.

Dilekçede, tespit edilen 39 kullanıcının, AA'nın adını açıkça zikredip, Ajans fotoğrafına ilişkin somut bir olgu isnadında bulundukları belirtilerek, şüphelilerin kullandıkları ifadelerin Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesindeki "hakaret"suçunu oluşturduğu kaydedildi.

Hakaret suçunun alenen işlenmesi durumunda cezanın 1/3 oranında artırılacağının da TCK'da öngörüldüğü hatırlatıldı. Dilekçede, bu nedenle sosyal medyadaki ifadelerde "kin ve düşmanlığa tahrik" suçunun unsurlarının oluşup oluşmadığı konusunda da gerekli tahkikatın yapılması istendi.

İddialara yer vererek fotoğrafı kullanan internet siteleri ile ilgili de hukuki işlem başlatan AA Genel Müdürlüğü, suçduyurusunun ardından kişilik haklarına saldırı nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası da açmaya hazırlanıyor.

 

 

haber10

Bu haber toplam 2730 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri