Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Nasıl Doktor?

01.07.2013 02:25
Antalya’da Medical Park Hastanesi’nde görev yapan organ nakli profesörü Alper Demirbaş, kendisine emanet edilen hastalarının üzerinden siyaset yaparak, “Gezi Parkı’nda polisleri protesto ediyor, ameliyatlarımı erteliyorum” açıklamasını yaptı.

Gezi Parkı olaylarında militanca tavır takınanlara bir ünlü daha eklendi. Antalya Medical Park Hastanesi’nde organ nakli profesörü olan Alper Demirbaş, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan, Hipokrat yeminini hiçe sayarak Gezi Parkı’nda doktorlar reva görülen uygulamalar yüzünden üç böbrek nakli ameliyatını yapmayacağını duyurdu. Demirbaş, 16 Haziran 2013 tarihinde saat 14.37’de paylaştığı iletide; “Yarın yapacağım üç böbrek nakli ameliyatını erteliyorum” ifadelerini kullandı. Demirbaş, daha sonra gelen eleştiriler üzerine ameliyatları yapma kararı aldığını Twitter’dan duyurdu.

“YAPACAĞIM AMELİYATLARI ERTELİYORUM”

 Demirbaş’ın genel olarak paylaştığı iletilere bakıldığında militan tavrı ön plana çıkarken, bu militanlığına kendisine para veren ve böbrek nakli bekleyen üç hasta üzerinden siyaset yapmayı eklemesi akıllara durgunluk verdi.
Demirbaş’ın, neredeyse her iletisinde ülkeyi savaş alanına çeviren Gezi eylemcilerine övgüler düzerken, eylemcilerin yanında yer almak adına hastalarını kullanması tepki ile karşılandı. Demirbaş 16 Haziran tarihli iletisinde, “Doktorlara reva görülen aşağılık uygulamayı protesto ediyorum ve yarın yapacağım üç böbrek nakli ameliyatını erteliyorum” derken, aynı gün içinde kendisine gelen tepkiler üzerine şöyle bir ileti paylaşmış: “Tepkileri anlayışla karşılıyorum. Ameliyatları yapacağım. Ancak kelepçelenen doktorlar da, işlerini yapıyordu. Buna da tepki gösterin.”

YAZDIĞI İLETİLERİ HEMEN SİLMİŞ

Demirbaş, muhabirimizin kendisini araması ve konuyu sorması üzerine söz ettiği ameliyatları yaptığını söyledi. Kendisine emanet edilen hastaların üzerinden siyaset yapmakta hiçbir sakınca görmeyen Demirbaş, Gezi Parkı eylemcilerinin ve destekçilerinin nasıl bir psikoloji içerisinde olduğunu da gözler önüne seriyor. Meslek etiği açısından son derece sorunlu bir anlayış içerisine olan Demirbaş’ın, insan sağlığını da siyasetin bir malzemesi haline getirmesi yanında, yazdığı iletileri konuşmamızın arkasından hemen silmesi de dikkat çekti.

DOKTORLARIN BÖYLE BİR HAKKI VAR MI?

Demirbaş’ın Gezi Parkı eylemleri dolayısıyla, eylemcilerin yanında tavır alma şekline doktorluğunu alet etmesi ve kendisinden yardım bekleyen hastaların umutlarını kırma niyeti, paylaştığı iletiler ile ortaya çıkarken, hastane yönetiminin Demirbaş’a nasıl tutum bir takındığı ise merak konusu. Demirbaş’ın söz konusu tavrı, “Doktorların hoşlarına gitmeyen olaylarda hastaların sağlıkları ile oynama hakkı var mı?” sorusunu gündeme getirdi.

YENİAKİT

Bu haber toplam 2068 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri