Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Pazar Seçim Olsa Anketi

16.07.2013 17:45
Konsensus Araştırma Şirketi'nin temmuz ayında yaptığı ankete göre, AK Parti üç ay öncesine göre 4 puan oy kaybetti.

Gezi eylemleri sonrası AK Parti'nin 5 ilde yaptığı "Milli İradeye Saygı" mitingleriyle birlikte yerel seçim heyecanı da başladı. Yerel seçim atmosferinde ilgi odağı haline gelen anket şirketleri de adeta birbirleriyle "araştırma" yarışına girdi.

ANKETÇİLERİN "AK PARTİ DÜŞÜŞTE" YARIŞI

Son dönemlerde dikkat çekici olan ise AK Parti'nin oy oranındaki muazzam düşüş, CHP'de ise yükseliş. Buna göre AK Parti oyları yüzde 15 dolaylarında düşerken, CHP'nin oyu ise yüzde 5 oranında yükselişe geçti. MHP ise yerinde saymaya devam ediyor.

6 YIL ÖNCE DE BÖYLE OLMUŞTU

2007 ve Cumhurbaşkanı seçimleri öncesi Cumhuriyet mitinglerinde milyonlar sokağa çıkmış, sessiz çoğunluk evlerinden olanı biteni seyretmişti. Bu seçimler öncesi yine araştırma şirketleri AK Parti'nin oyunun düştüğünü CHP-MHP koalisyonun iktidara geldiğini söylüyorlardı. 2007 Temmuz seçimlerinin ardından AK Parti oyunu artırarak yeniden iktidar olmuştu.

CHP'Yİ YÜZDE 30 GÖREN BİR ARAŞTIRMA DAHA

Son olarak ORC araştırma şirketi AK Parti'nin düşüşte olduğunu CHP'nin ise yüzde 30'a dayandığını ileri sürmüştü. Hatta Sözcü ve Taraf Gazeteleri de bu ankete paralel olarak "CHP MHP birleşmesi AK Parti'yi bitirir" yorumlarıyla haberi manşetten vermişti. Şimdi ise Konsensüs Araştırma Şirketi, AK Parti'nin oylarını yüzde 4 düşüşte gösterirken CHP'ninse yüzde 30'a kadar yükseldiğini ileri sürüyor.

Taksim Gezi olayları ve hükümetin PKK ile başlattığı 'süreç' Türkiye seçmeninin siyasi tercihini ve Türkiye'deki siyasi profilin değişmeye başladığını gösteriyor. Yapılan ankete katılanlar bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verececeklerini belirttiler.

AK PARTİ'NİN KEMİK OYU YÜZDE 33,9

Konsensus Araştırma Şirketi'nin Genel Müdürü Murat Sarı, seçmen siyasi tercihini niçin değiştirdi?' sorusunu yanıtladı. Murat Sarıya göre seçmenin siyesi tercihini Gezi olayları etkiledi. Murat Sarı "Konsensus'un Türkiye Gündemi – Haziran 2013 araştırması sonuçlandı. Araştırmaya katılanların %33,9'u bu Pazar Genel Milletvekili seçimi olsa oyunu AK Parti'ye vereceğini belirtirken, %22,2'si CHP'ye, %10,5'i MHP'ye ve %3,3'ü ise BDP'ye oy vereceğini belirtmektedir. Bu oranlar partilerin kemik oylarını ifade etmektedir. Araştırmaya katılanların %13,1'i hangi partiye oy vereceği konusunda kararsız olduğunu, %2,7'si bu Pazar seçim olsa geçersiz oy kullanacağını, %4'ü ise oy kullanmaya gitmeyeceğini belirtmiştir." dedi.

KARARSIZLAR BELİRLİYOR

Murat Sarı "Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy vereceği konusunda kararsız olanlara, hangi siyasi partilere oy vermeye daha yakınsınız sorusu yöneltilmiştir. Kararsız olduğunu belirtenlerin %25,4'ü mevcut hiçbir partiye oy vermeyeceğini belirtirken %10,2'si ise bütün partilere oy verebileceğini belirtmiştir. Bütün bu veriler ışığında, bu Pazar seçim olsa AK Parti'nin %47,1, CHP'nin %30,9, MHP'nin %14,6, BDP'nin %4,6 ve diğer partilerin ise %2,8 oy alacağı tahmin edilmektedir.

AK PARTİ'NİN KAYBETTİĞİ OYLAR MHP VE CHP'YE

Haziran 2013'ün tek kazanını CHP iken, MHP ve BDP üç ay önceki oy oranlarını bu aya taşımayı başarmış, AK Parti ise üç ay öncesine göre 4 puana yakın oy kaybetmiştir. Araştırmamızın saha çalışması öncesinde başlayan ve gezi olaylarının bitmesi ile saha çalışması sona eren araştırmamızın verileri Gezi olaylarının CHP'ye yaradığını, AK Parti'ye oy kaybettirdiğini söylemektedir. CHP oylarını Türkiye'nin Batısında ve Ortasında arttırırken, AK Parti Türkiye'nin ortasında 9 puan kaybetmiştir. AK Parti bundan önce "Habur Girişleri" ertesi bu kadar yüksek oranda oy kaybederken CHP de Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkan olmasını takip eden süreçte oy oranını bu kadar arttırmıştır. Önümüzdeki en yakın seçim Mahalli İdareler seçimleridir. AK Parti'nin yerel seçimlerde oylarının düştüğü bilinmektedir. Nitekim 2009 yılında yapılan Mahalli idareler seçimlerinde AK Parti %38,4 oy almıştır ve kurulduğu günden bu yana düşüş yaşadığı tek seçim 2009 yılında yapılan mahalli idareler seçimleridir. Bütün bu bulgular göz önüne alındığında 2014'ün Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde önemli değişimler olursa bu hiç de sürpriz olmayacaktır."dedi.

EN BEĞENİLEN LİDER

En beğenilen liderler sıralamasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ilk sırada yer alırken, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ikinci sırada yer aldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 3. sırada yer aldığı listede Bülent Arınç 4., MHP lideri Devlet Bahçeli 5. sırada yer aldı.

ABDULLAH GÜL İLK SIRADA

Ankette dikkat çeken bir diğer konu başlığı da 'yapılacak bir cumhurbaşkanlığı seçiminde en fazla kimin Cumhurbaşkanı olmasını istersiniz?' sorusuydu. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 34'ü Abdullah Gül yönünde görüş belirtirken, yüzde 26,7'si Recep Tayyip Erdoğan yönünde görüş belirtti.

Bu haber toplam 2560 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri