Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu şüphe Arafat'ı mezarından çıkarttı

27.11.2012 13:05
Türkiye'nin Turgut Özal şüphesi gibi Filistinlilerin de Arafat şüphesi mezar açtırdı. Arafat bugün kabrinden otopsi için çıkarıldı.

Filistinliler'in efsanevi lideri Yaser Arafat'ın mezarı kesin ölüm nedeninin belirlenmesi amacıyla açıldı.

Fransız, İsviçreli ve Rus uzmanlar aldıkları DNA örneklerini inceleyecek. Türkiye'de Turgut Özal için duyulan şüpheyi Filistinliler de Arafat için duyuyor. Arafat'ın Fransa'daki hastanede zehirlenerek öldürüldüğü iddiaları var.

Fransa'nın başkenti Paris'te 2004 yılında bir hastanede hayatını kaybeden Filistin eski lideri Yaser Arafat'ın Ramallah'taki mezarı Fransız, İsviçreli ve Rus uzmanların gözetiminde açıldı.

Arafat'ın naaşı yakınlardaki bir camiye götürüldü. "Zehirlendi" iddialarını aydınlatmak amacıyla Arafat'ın kemiklerinden DNA örnekleri alınmaya başlandı.

Arafat'ın yatak odası, ofisi ve özel eşyalarından da örnekler alacak Fransız, İsviçreli ve Rus uzmanlar, bu DNA örneklerini ülkelerinde inceleyecek.

arafatin-mezari.jpg

ASKERİ TÖRENLE GÖMÜLECEK

Naaşından DNA örnekleri alındıktan sonra Filistin eski lideri Arafat askeri törenle defnedilecek.

Filistin lideri Yaser Arafat, 2004'te rahatsızlanmasının ardından Fransa'nın başkenti Paris'te Percy Askeri Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Uygulanan tedavi sonuç vermemiş, Arafat 75 yaşında hayatını kaybetmişti.

DNA örnekleri alındıktan sonra Arafat'ın naaşı tekrar askeri törenle defnedilecek.

FRANSA'DAKİ HASTANEDE ZEHİRLENDİ Mİ?

Yaser Arafat'ın kıyafetlerinde yüksek oranda radyoaktif polonyum maddesine rastlanması üzerine zehirlendiği yönündeki şüpheler artmıştı.

Eşi Süha Arafat'ın isteği ve Fransız savcının talebi üzerine, Arafat'ın mezarının açılmasına ve naaşının incelenmesine karar verilmişti. Filistin eski lideri Yaser Arafat'ın naaşından alınacak DNA sonuçlarının önümüzdeki yıl mart veya nisan ayından önce açıklanmasını beklenmiyor. 

Bu haber toplam 3890 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri