Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu yarışma programları neye hizmet ediyor?

23.02.2013 22:39
‘Ben Bilmem Eşim Bilir’, ‘Şans Kapıda’ ve ‘Yaparım Bilirsin’de galip gelmek uğruna eşler arasında hoş olmayan diyaloglar yaşanıyor

Gün geçmiyor ki televizyon ekranlarında yayınlanan yarışma programlarındaki bir vaka internet sitelerine sızmasın. ‘Ben Bilmem Eşim Bilir’, ‘Şans Kapıda’, ‘Yaparım Bilirsin’, sitelere çokça malzeme veren o yarışmalardan. Evli çiftlerin rakipleri karşısında topuklu ayakkabıyla koşması, mobilya montajı yapması kimileri için eğlenceli. Ne var ki eşler arasında hoş olmayan diyalogların yaşanması ve bunun kamuoyuna yansıması tepki çekiyor. Nitekim, eşine motivasyon amaçlı “Beni başkasıyla düşün” diyen kadın yarışmacı nedeniyle RTÜK’ün bu yarışmalardan birine ceza vermesi, mahremiyetin ne boyutta ekrana taşındığını gözler önüne seriyor. Programlarda mahremiyeti ortaya çıkaracak bir düzenek olduğuna işaret eden sosyolog ve eleştirmenler, en çok evliliğin itibarını kaybetmesinden korkuyor. Televizyon eleştirmeni Yüksel Aytuğ, bu tür yarışmalarla evliliğin gayri ciddi olduğuna dair bir algının oluşabileceği kanaatinde. Bu da toplum için büyük bir tehdit ona göre. Topluma sakıncası olabileceğine dair tereddüde düşülüyorsa  yapımcıların bunun önlemini alması gerektiğini düşünen Aytuğ, bir televizyon yazarı olarak değil de vatandaş olarak yetkililerinin ellerini vicdanına koymaları çağrısında bulunuyor. “Bu programlar canlı yayınlanmıyor. Müdahale edebilirler.” ifadelerini kullanan eleştirmen, boşanmaların artmasıyla bu yayınların etkisini göreceğimizi kaydediyor.

Sosyolog Nurhayat Kızılkan ise bu gibi yarışmalarda mahremiyeti ortaya çıkaracak bir düzenek kurulduğunu söylüyor. Yarışmacıların eşlerini motive etmesine izin verildiğini çünkü seyirlik kısmının da bu motivasyon sırasında söylenebilecek mahrem sözlerden oluştuğunu düşünüyor. İzleyici olarak da bizlerin ilk önce ayıpladığını; ama ardından da keyifle takip etmeye başladığımızı belirtiyor. “Yani yarış bahane, eşlerin mahremiyetini izlemek şahane.” ifadesini kullanan sosyolog, en çok da bu yarışmaları gören gençlerin gözünde evlilik algısının değişebilmesinden dert yanıyor.

Bizim topluma uygun olmayan oyunları uyarlamıyoruz

‘Yaparım Bilirsin’in sunucusu Behzat Uygur, programlarında toplumu rahatsız edecek bir durum olmadığını ifade ediyor. “25 yıldır TV programı yapıyorum. Doğduğumdan beri de tiyatronun içindeyim. Aile yapısını korumak prensibimiz.” diyen Uygur, bizim topluma uygun olmayacağını düşündükleri oyunları hiç yarışmaya dâhil etmediklerini belirtiyor. Bir diğer eleştirmen Sina Koloğlu ise televizyonda reyting ve kârın bağlantılı olduğuna işaret ediyor. Koloğlu, “Eşine ‘beni başkası ile düşün’ diyerek hırslandırıp yarışmayı kazanmak derdinde yarışmacı. Ama aynı ülkede ‘eşime yan gözle baktın’ cinayetlerinin haddi hesabı yok.” ifadelerini kullanıyor.
ELIF AKDENIZ 
ZAMAN

Bu haber toplam 3216 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri