Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Budistlerin ruhani liderinden Peygamberimiz'e övgü!

04.01.2016 23:42
Tibet’in Ruhani lideri olan ve Budistlerin başı olma özelliği olan Dalai Lama, geçtiğimiz günlerde güney Hindistan’da İslam, Kur’an ve Hz. Muhammed (sav) ile ilgili konuştu.

Dalai Lama, şu an sürgünde bulunan ruhani lider. Tibet’in ve Budistlerin ruhani lideri olma özelliği bulunan Dalai Lama, geçtiğimiz günlerde Hindistan’ın Mysore bölgesinde Müslümanların düzenlediği bir panele konuk olarak katıldı.

Karnataka Müslümanları ve Budistleri arasında barış dönemini kutlamak için gerçekleştirilen buluşmaya katılan Dalai Lama, Hz. Muhammed (sav) ile ilgili övgü dolu sözler sarf etti.

Sözlerine; “Hz. Muhammed insanlığın barış için izlemesi gereken yolu açan insandır” kelimeleri ile başlayan ruhani lider, Kur’an-ı Kerim’in de bu yolun güvencesi ve rehberi olduğunu söyledi.

Bizler dünya genelinde bir barış talep ediyorsak, Hz. Muhammed’in bize açtığı yolu takip etmeliyiz. Bu yol tiranlığı ve terörizmi yok edecektir. Hz. Muhammed’in mesajı barıştır, sevgidir ve hoşgörüdür” sözlerini kullanan Dalai lama, uzun süre ayakta alkışlandı.

Müslümanların da Budistler ile ilgili konuştuğu buluşma, tamamiyle bir barış ve hoşgörü havasında geçerken, dünya genelinde devam eden Din savaşlarına karşı bir örnek olacak nitelikte gerçekleşti.

Siasat’ın haberine göre Tibet’in ruhani liderine İngilizce çevirili bir Kur’an ve çok sayıda İslami kaynak buluşmanın sonunda hediye edilirken, buluşmanın geleneksel hale getirilmesi için çalışmaların başladığı da rapor ediliyor.

Kaynak: Risale Haber

Bu haber toplam 1754 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri