Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bugün Dersim Arşivi Açıklanacak

23.11.2011 08:55
Başbakan Erdoğan, bugün, AKP İl Başkanları toplantısında Başbakanlık arşivindeki Dersim Katliamı belgelerini açıklayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP grup toplantısında yaptığı konuşmada Dersim Katliamı ile ilgili yeni belgeler açıklayacağını belirtirken, CHP’ye yönelik sert ifadeler kullandı.

CHP’nin hem Osmanlı dönemiyle hem de kişisel tarihiyle olan çatışmasını ibretle izlediklerini belirten Erdoğan, “Bunlar Sultan Abdülmecid ile Halife Abdülmecid’in aynı kişi olmadığını bugün anladılar. Zamanla elif ve mertek arasındaki farkı da inşallah görürler” dedi.

‘Aşiretini, inancını söyle’

“Nadan ile sohbet zordur bilene çünkü Nadan, ne gelirse söyler diline” ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu: “CHP bu toprakların tarihiyle de kendi tarihiyle de yüzleşmelidir. CHP, başta Dersim olmak üzere bu toprakların insanlarına, inançlarına, değerlerine yönelik baskıyla artık yüzleşmeli. Kendisini ve tarihini açık yüreklilikle sorgulamalıdır. Dersim hakkında kitap yazmış CHP Tunceli Milletvekili’nin bu konuyu gündeme taşımış olması aslında CHP için kaçırılmayacak bir fırsattır. Dahası CHP’nin başında Tuncelili bir Genel Başkan’ın bulunması, bir aşiret mensubu Genel Başkan’ın bulunması, Dersim faciasıyla yüzleşmek adına CHP için eşsiz bir imkândır. Bunu seçimde söylediğimde rahatsız oldu beyefendi, niye? Tuncelilisin işte bunu söyle, neden kaçınıyorsun? Aşiretini, mensup olduğun inanç sistemini söyle, niye kaçınıyorsun? Bunu da belirtmek durumundayım. Hemen bunu ‘ayrımcılık’ olarak ifade etti. Sevsinler senin gibi birleştiriciyi. Hepsi ortada. Şimdi ne diyor? ‘Dersim konusunda Başbakan özür dilesin’ diyor. Dersim konusunda özür dileyecek birisi varsa sensin. Çünkü şu anda başında bulunduğun partinin ödettiği faturadır, Dersim faturası. Sen özür dileyeceksin. Başka parti yok, sadece senin partin, sadece siz varsınız. CHP eğer bu dönemde de Dersim ile yüzleşmez, özeleştirisini yapmaz, özür dilemezse muhtemelen böyle bir fırsatı bir daha hiçbir zaman yakalayamayacaktır.’’

‘Arşivlerin hepsi açık’

Dersim ile ilgili bugüne kadar bazı belgeleri kamuoyuyla paylaştığını anımsatan Erdoğan, bugün Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda bazı yeni belgeleri de kamuoyuyla paylaşacağını bildirdi.

Erdoğan, “Çok daha detaya girmek suretiyle yarınki (bugün) konuşmamı ağırlıkla Dersim’e ayıracağım ve orada bunları anlatacağım. Hâlâ ‘arşiv’ diyor. Arşivin yolunu bilmiyorsan adresini söyleyelim. Arşiv açık, kimseye kapalı değil: Başbakanlık... Bu arşivlerin hepsi açık. Hepsinde gelip çalışma yapabilirsin ama demek ki senin hiçbir arşivcin yok. Sen çok kabiliyetlisin. Araştırmayı yap, sonra da gel belgeyi yerinde gör” ifadelerini kullandı. 

Bu haber toplam 1960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri