Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'un fethine "kanlı işgal" yorumu

06.06.2012 15:08
Bugün Yazarı Esra Uçar, İstanbul'un fethini “kanlı işgal” olarak yorumladı. Ayasofya'nın cami olarak yeniden ibadete açılması taleplerine tepki gösteren Bugün Yazarı, “bu yapının dinler arası barış ve kardeşlik sembolü olarak ortak kullanıma açılmasını” i

Esra Uçar'ın Bugün'deki dünkü yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Ayasofya'nın ibadete açılması, tekrar cami sıfatının kazandırılması için çalışmalar var. Kime karşı olduğunu çözemedim ama ses tonu yüksek, hafif provakatif, hani neredeyse başkaldırı kıvamında söylem ve hareketler. İstanbul'un fethi kutlamaları ile gündeme geldi en son. (Şu fetih lafını da hiç sevememişimdir, hep kanlı bir işgal gelir gözümün önüne. Genellikle ‘insan' kimliğiyle baktığım için dünyaya, savaşla gelen ganimet kutlaması hoşuma gitmez. İnsansız bir coğrafyaya yerleşmek fetih olarak adlandırılmaz, hayat olan, insan olan yerleşim bölgesini ele geçirmek savaşarak olur, hep yıkım, kıyım, halaç edilmiş hayatlar, ölümler, sürgünler… Bu tip ‘edinmeler'in ‘bizim'e uzanması başkalarının canının yanmasıyla, ölümleriyle gerçekleşmişse neyi kutlarız anlamam.)

Yapımına 532'de başlanan ve 7 yılda bitirilen kilise Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethi ile cami olarak kullanılmaya başlanmış, 1935'de müzeye çevrilmiş. Dünyanın en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya'nın yapılış amacındaki gibi yine ibadete açılması tabii ki çok güzel olur ama bu yapıyı dinler arası barış ve kardeşlik sembolü olarak ortak kullanıma açsak, müze bölümünü koruyarak her dinden vatandaşımızın ibadetine uygun parçalı bir hale getirsek çok anlamlı, Türkiye'ye çok yakışan bir girişimde bulunmuş oluruz. Bence tam yeri ve tam zamanı. Sadece Müslümanlar ve Hristiyanlar değil Yahudiler de bu mekanda ibadet edebilmeli. İbadet yerinde ulaştığınız, seslendiğiniz, dinlediğiniz aynı “Yaratan” olduktan sonra ve dinler barış, kardeşlik ve paylaşma esasına dayandığına göre böyle bir mekan, mezhep savaşları adına sürekli kan dökülen şu çağda güzel bir adım olur. Bu paylaşım ‘Kutsal Topraklar' için kan döken halklara da yeni bir ufuk açar.

Ucu bucağı belli hepi topu bir yuvarlak taş parçası dünyada, birlikte huzur içinde yaşamak için kimseyi itip kakmadan, savaşmadan, aynı kaldırımlarda yürüdüklerimizi, aynı toprakları paylaştıklarımızı, ayılıp bayılıp yanak yanağa sarılıp sarmalamasak da tevazuyla, nezaketle ve en önemlisi saygıyla selamlamayı, ortak değerlerde buluşmayı ve paylaşmayı öğrenmek zorundayız. Ayasofya'yı (gönül ister ki İstanbul'u) dinler kardeşliği merkezi yapalım, bu fırsatı değerlendirelim derim ben.”
 

Bu haber toplam 5376 defa okunmuştur
amaç belli 2
mete
...yurt tuttuğumuz topraklardan. kimi saidi kürdinin torunudur, kimi seyh saidin torunudur, kimi derviş mehmet in torunudur, kimi seyit rıza nın torunudur, kimi celalinin kalıntılarıdır, kimi rumdur, kimi taşnaktır... hepsinin cumhuriyetten alacakları intikamları vardır...
09 Temmuz 2012 Pazartesi 15:48
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
amaç belli 1
mete
Hedef belli, Türk milletinin göktürkten, selçukludan, osmanlıdan ve cumhuriyetten bu yana kazanımlarını geri almak. savaşla değil, yavaş yavaş sindire sindire, kulakları alıştırıp sonra normalmiş gibi göstere göstere. önce atalarına saygı duyduğun büyüklerine küfür etmeye aşağılamaya alıştırarak, milli eğitim politikaları, diyanet politikaları, çeşitli film, yazı, tartışmalarla milli duygularını değerlerini aşağılattırarak, tarihini aşağılattırarak, kendine saygı duymayacağın atalarından, tarihinden, inançlarından ve türk olmaktan utanır hale geleceğin güne kadar bekleyerek. hatta öyle karıştırırlar ki kafalarınızı pkk lıya, ermeniye şehitlik ünvanı bile verirler, haşa Allah ın işine karışarak. şöyle bir bakın cumhuriyete, türklüğe, milli duygularımıza, atalarımıza hatta diyalog, ılımlılık maskesiyle dinimize ve peygamberimize sövenlere, hepsinin bu milletin çocuklarından alacak intikamları vardır. ya atalarını hainlikten, sırtımızdan vurmaktan asmışızdır ya dedelerini kovalamışızdır..
09 Temmuz 2012 Pazartesi 15:46
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri