Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bülent Arınç'tan dershane açıklaması: Endişeler gitti

27.01.2014 19:40
Bakanlar Kurulu'nun ardından konuşan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, dershanelerin kapatılması ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın sunduğu düzenlemenin çok olumlu bulunduğunu, endişeleri giderdiğini ifade etti.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuştu. Arınç, MHP bürosuna saldırıyı kınadı ve MHP camiasına başsağlığı dileklerini iletti.

Olayla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını 1 kişinin de arandığını söyleyen Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

3 MADDE DESRHANELERLE İLGİLİ

Bakanlar Kurulu'nda Adalet Bakanımız bir sunumda bulundu. Kişisel verilerin korunması kanun tasarısı görüşüldü. Olumlu karşılandı ve imzaya açıldı. Bir diğeri de Milli Eğitim Bakanımız tarafından yapılan sunumdur. Mili Eğitim personeli ve teşkilat yapısıyla ilgili olarak bazı kanun ve KHK’larda değişiklik yapılması öngörülmektedir. Bunun 3 maddesi dersanelerle ilgilidir. Bunların faaliyetlerinin 1 Eylül 2015’e kadar sürdürülmesi ön görülmektedir. Olumlu bulunarak imzaya açıldı. Yakın zamanda da TBMM’ye gönderileceğini düşünüyorum.

Arnç yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı:

TÜBİTAK RAPORU VE YENİDEN YARGILANMA YORUMU

5 no'lu hard disk ile ilgili TÜBİTAK'ın sunduğu raporla ilgili Arınç, "Basında yazılıp çizilen bir rapordan bahsediliyor. Siz bu raporun orijinalini gördünüz mü? Basın bu raporu haber olarak veriyor. İçeriği yayınlandı mı? Hayır. Bu konuda TÜBİTAK açıklama yapmadı. Raporun tam metni de yayınlanmadı. Yargılamanın iadesi ile ilgili süreç sonuçlanmadı. Yeniden yargılama yapılması bu hükümlerden farklı olacaksa bu konuda ne yapılabilir Adalet Bakanımız bir çalışma yapacaktı. Üzerinde oynandığı iddia edilen hard disk delil olarak kabul edilmişse mahkemeler bunu tekrar delil olarak kabul edebilir ama önemli olan böyle bir rapor var mı? İlgili arkadaşlara soralım ve ortaya çıkacak sonuca göre biz bir şey söylemiş olalım"TORBA KANUN DİYE BİR TABİR YOK!

Hurda teşviği ve bedelli askerlikle ilgili torba kanunu sorusuna Arınç, "Torba kanun diye bir tabir yoktur. Meclis'ten biri buna torba dedi, adı da öyle kaldı. Çok maddeli kanun bu hafta görüşülecek" diye yanıt verdi.

MHP SEÇİM BÜROSUNA SALDIRI

Dövizle ilgili artış ve MHP'nin bürosuna düzenlenen saldırı provokasyon mu sorusuna Arınç, "Provokasyon değil, o kadar garip ki bir tanesi 15 yaşında. Bir ailenin fertleri... Protesto amacıyla ortaya çıkmışlar, silaha sarılmışlar.

Dövizle ilgili dolar'daki sıcak düşmeye başladı. Enine bpoyuna bir açıklama Sayın Başbakan Yardımcısı yapamadı, erken ayrıldı."

MELİH GÖKÇEK'İN SUİKAST İDDİALARINA YANIT

Melih Gökçek'in suikast iddiasına Arınç, "Hangi seçim döneminde ne ler yapılıyorsa bu seçim döneminde daha fazla dikkat edilmesi gerekiyordur belki. 50 milyona yakın seçmenin oy kullanacağı bir seçime gidiyoruz. Elbette seçim sonuçlarını etkilemek için hoş olmayan şeylerin gündeme gelmesi mümkündür. Emniyet teyakkuz durumunda. Her türlü tedbir alınır. İstihbaratın da önceden önlem alması lazım. Her yer de adına seçim bürosu denilen yerler var. Burayı ben kiraladım, burası benim seçim bürom demek o tarifği engelleyebilir. Mülki amirlerin bunların açılmış olduğunu bilmesi lazım. Hiçbir şey yapılmayabilir, ama gece camları kırılabilir. Gözetim altında tutulması gerekir, devriyelerin artması gerekir. Gereken tüm tedbirler alınıyor"

Suriye'den gelen fotoğraflarla ilgili "Cenevre Konferansı büyük bir katılımla toplandı, Türkiye de bu toplanmaya katkı verdi. Surşye'deki dramın bir an önce sona erdirilmesi içn Türkiye ne gerekirse yapar. Çıkacak sonuçtan umutlu olmalıyız" dedi.

DERSHANELERLE İLGİLİ SUNULAN RAPOR ENDİŞELERİ GİDERDİ

Arınç, dershanelerle ilgili "Milli Eğitim Bakanımızın Bakanlar Kurulu'nda sunduğu düzenleme, çeşitli endişeleri gideren bir düzenleme olmuş. Son düzenlememizi anlattığımız gün, bu işin paydaşları tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı, bize teşekkür ettiler. Dolayısıyla dershane meselesinin çözülebileceği konusunda taraflar hemfikir oldu. Ama sonra olayın rengi değişti. Yüksek sesle, bağırarak hükümeti eleştiren, bunun çok kötü sonuçlar vereceğini söyleyenler herhalde bundan memnun olmadılar ki mesele sadece dershane değilmiş, önümüze başka şeyler geldi. Sadece bağırıp çağırarak hükümeti yıpratmayı, arkasından yaşanacak olaylar için zemin hazırlamak isteyenlere kötü bir haberim var. Siz samimi değilsiniz, siz dershaneleri başka meseleler için zemin olarak kullanmışsınız" dedi.

MHP SEÇİM BÜROSUNA SALDIRI

 Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, MHP seçim bürosu açılışındaki silahlı saldırıya ilişkin, "Olayla ilgili olarak şu anda 4 kişi gözaltında bulunmaktadır, bir kişi de aranmaktadır. Kişilerin isimlerini ve kimliklerini vermeyeceğim. Olayla ilgili soruşturma ciddi biçimde takip ediliyor" dedi. 

Bakanlar Kurulu'nda ele alınan konular hakkında da bilgi veren Arınç, Esenyurt'ta MHP seçim irtibat bürosu açılışında meydana gelen olayın da gündeme geldiğini bildirdi. Olayda Cengiz Akyıldız'ın vefat ettiğini anımsatan Arınç, şöyle konuştu: "Bu olaydan dolayı gerçekten fevkalade üzgünüz. İçişleri Bakanımız Sayın Devlet Bahçeli'yi arayarak, hem üzüntülerini ifade etti hem de olayla ilgili bilgi vermişti. Biz de kısa bir müzakerenin arkasından hem olaydan duyduğumuz üzüntüyü hem de hükümetimiz adına hem ölenin yakınlarına, Cengiz Akyıldız'ın, üzerinden çıkan kimlikte Cengiz Yücel yazıyor ama Cengiz Akyıldız olduğunu biliyoruz, o arkadaşımızın ailesine Allah'tan sabır diliyoruz, kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz, başsağlığı diliyoruz. Hem oradaki aday arkadaşımıza, onunla yakın çalıştığını bildiğimiz için hem de Milliyetçi Hareket Partisi camiasına ve onu temsilen Sayın Bahçeli'ye biz de hükümetimiz adına başsağlığı dileklerimizi ifade ediyoruz." 

Olayda 4 kişinin de yaralandığını ifade eden Bakan Arınç, "Olayla ilgili olarakta şu anda 4 kişi gözaltında bulunmaktadır, bir kişi de aranmaktadır. Kişilerin isimlerini ve kimliklerini vermeyeceğim. Olayla ilgili soruşturma ciddi biçimde takip ediliyor. Karşıt görüşlü olanların önce taşlayarak sonra da silahla mukabele etmek suretiyle böyle bir olayın cereyan ettiği anlaşılıyor. Üzgünüz, umarız buna benzer olaylar kesinlikle olmaz ve seçim ortamı huzur ve güvenlik içerisinde cereyan eder" dedi. 

Konuyla ilgili olarak siyasi partilere, adaylara ve seçim kampanyalarında yer alanlara bir hatırlatma yapmak istediğini belirten Arınç, seçim büroları ve adayların ofislerinin Yüksek Seçim Kurulunun verdiği izin ve mülki amirliklerin yetkisi dahilinde açılabileceğini hatırlattı. Arınç, bu yerlerin açılışlarının ve adreslerinin mutlaka mülki amire bildirilmesi gerektiğini ancak bu gereğe riayet edilmediğini gördüklerini bildirdi. 

Bu tür yerlerde toplantı yapılacağı zaman ilçe emniyet amirliğine ya da il emniyet müdürlüğüne de bilgi verilmesinde yarar bulunduğunu anlatan Arınç, "Gerekli tertibat alınır ve orada güvenlik içerisinde bir seçim kampanyası yürütülmesi mümkün olur. Yani il başkanlıkları veya adaylar nerelerde seçim bürosu açtıklarını adresiyle ve tüm bilgileriyle mutlaka en yakın mülki amire bildirirlerse mutlaka çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Bu olayın son olmasını diliyorum. Çünkü seçime milyonlarca yurttaşımız katılıyor, yüzbinlerce adayımız var her birinin ve taraftarlarının güvenlik içerisinde bu kampanyada yer alması gerektiğini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Arınç, toplantıda bakanların yaptıkları iç ve dış temas, katıldıkları toplantılarla ilgili bilgi verdiklerini ve başarılı sonuçlar alındığını ifade ettiklerini dile getirdi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Bakanlar Kurulu'nda, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı hakkında sunum yaptığını belirten Arınç, tasarının görüşüldüğünü, bakanların düşüncelerini ifade ettiklerini ve olumlu karşılanarak imzaya açıldığını bildirdi. Daha fazlasını oku: Bülent Arınç'tan dershane açıklaması: Endişeler gitti - Gündem Haberleri - Güncel Haber - Haber - Spor Haberleri- Sıcak haber - Yerel Haber http://haber.rotahaber.com/bulent-arinctan-dershane-aciklamasi-endiseler-gitti_432806.html#ixzz2rcc0p0ZA
Follow us: @Rotahaber on Twitter | rotahaberr on Facebook 
Bu haber toplam 3164 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri