Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç'a Gece Yarısı Sürpriz Ziyaretçi

07.02.2011 12:27
Almanya’nın Köln Kenti’ne giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı, kaldığı Barcelo Oteli’nde pek çok partili ve diplomat ziyaret etti.

Saatler gece yarısını gösterdiğinde ise kapıyı sürpriz bir ziyaretçi çaldı. Gelen, elinde imzalı albümleri ile Kürt sanatçı Şivan Perver’di. Perver’in, açılıma katkı sağlamak için Arınç’a, “TRT Şeş’ten naklen yayınlanmak üzere, bir filarmoni orkestrasıyla konser vermeyi” önerdiği samimi görüşmeye, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu tanıklık etti.

BARCELO Oteli’nin onuncu katındaki suit odanın gün boyu çok konuğu oldu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı görmek isteyen partililer, sivil toplum temsilcileri, diplomatlar ve gazetecilerin koşturduğu odaya gece yarısı sürpriz bir ziyaretçi geldi. Kürt sanatçı Şivan Perver yanında iki yakını, elinde imzalı CD’leri ile Arınç’ın konuğu oldu.

Ömrünün neredeyse yarısını doğduğu topraklardan uzakta geçiren Perver ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin güçlü ikinci adamı Arınç arasındaki samimi sohbete Hürriyet tanıklık etti.

Açılım konusunda yalnız bıraktınız

Şivan Perver söze endişelerini aktararak girdi, yeniden kan akmasından korktuğunu anlattı Arınç’a. Başbakan Yardımcısı ise önce hak verdi sanatçıya, ardından sitem etti:

“Hükümeti açılım konusunda herkes yalnız bıraktı. TRT Şeş’te bile ekrana çıkartacağımız sanatçılar çok yüksek ücret istiyor. Nedenini sorduğumuzda, ‘Efendim biz TRT Şeş’e çıkarsak, örgüt cezalandırmak için konserlerimizi iptal ettiriyor, büyük zarara uğruyoruz. O yüzden yüksek ücret talep ediyoruz’ diyorlar. Şivan Perver TRT Şeş’e katkı sağlarsa, herkese mesaj olur.”

TRT Şeş’ten naklen konser önerdi

Şivan Perver, bu sözlere somut bir öneriyle karşılık verdi:

“TRT Şeş’te her gün benim bir türküm okunuyor. İzninizle ben daha büyük ve anlamlı projeyle vereyim mesajımı. Müziğimi bir filarmoni orkestrası ile birlikte seslendireyim. Londra Filarmoni olur, Berlin Filarmoni olur, Paris veya Köln de olur. Artık hangisinin takvimi ve salonu uygunsa onunla veririm konserimi, TRT Şeş de naklen yayınlar.”

Sezen veya Sertab’la birlikte söylerim

Arınç’ın “Olabilir TRT ile bir konuşalım” tepkisinden cesaret alan Kürt sanatçı, konserin muhtemel kadrosu hakkında da öneride bulundu:

“Ertuğrul Günay Bey ‘Neşet Ertaş ile çık’ diyor ama açıkçası ben farklı isimler düşünüyorum. Sezen Aksu veya Tarkan olabilir mesela, Sertab Erener’in sesi de uygun. Ben arada Türkçe söylerim onlar da Kürtçe, fena mı olur?”

Dönmem için koşulların olgunlaşması lazım

Bir saate yakın süren sohbetin sonuna doğru Perver’e “Türkiye’ye ne zaman döneceksiniz?” diye soruyorum, biraz üzülüyor:

“Kimse yaptığım veya söylediğim için bana kırılmasın istiyorum. Bunun için doğru zamanın gelmesi koşulların olgunlaşması lazım.”

Ardından güler yüzle ekliyor: “Ama şu da var: Yıllarca ülkemin düşmanı olarak anıldım, artık değişiyor. Barış için uğraştığım anlaşılıyor.”

1975’ten bu yana 30 albümle sahnede

ASIL adı İsmail Aygün olan Kürt sanatçı Şivan Perver, Mardin Nusaybin’li ailesinin köydeki aileler arasında yaşanan husumet nedeniyle göç ettiği Şanlıurfa Siverek’in Sarıdam Köyü’nde, 23 Aralık 1955’te doğdu. Perver, küçük yaşta, topluluk önünde şarkı söylemeye başladı. Ankara, Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü’nde okudu. 1975’te, ilk albümünü çıkardı. 1976’da, hakkında yürütülen soruşturma sırasında, Almanya’ya giden Perver, Köln’e yerleşti. Gülistan Perver’le evlendi. Almanya eşine oturma izni vermeyince İsveç’e yerleşti ve sığınma talebinde bulundu. Bir çocuk babası Perver, daha sonra Alman vatandaşlığına geçti. Hakkında açılan dava düştükten sonra Perver’in Türkiye’ye giriş çıkışı serbest oldu. Frankfurt’ta yaşayan Perver, 30’a yakın albüm seslendirdi.

ENİS BERBEROĞLU / Hürriyet
 

Bu haber toplam 2112 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri