Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bülent Arınç'tan Eurovision yorumu

30.01.2013 09:17
Arınç, CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesini TRT Genel Müdürü'nün bilgi notuyla yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, izleyici oylarının etkisinin yüzde 50'ye indirilerek yüzde 50 jüri sistemi getirilmesinin haksız rekabete yol açacağından 58. Eurovision Şarkı Yarışmasına katılmama kararı alındığını, şartlarda meydana gelecek değişiklik halinde söz konusu hususun yeniden değerlendirileceğini bildirdi.

Arınç, Avrupa Yayın Birliği'nin (EBU) düzenlediği Eurovision Şarkı Yarışması'nda kurumun daima birincilik için mücadele ettiğini ve özellikle son 10 yıl içerisinde büyük başarılara imza attığını kaydetti.

EUROVISION'A KATILMAMA NEDENİ JÜRİ SİSTEMİ

Yarışma sonucunu belirlemede "e-izleyici oylama sisteminin (televoting)" etkisinin büyük olduğunun değerlendirilmekte olduğunu belirten Arınç, "Ancak; kurumumuzun da üyesi bulunduğu EBU tarafından 2011 yılından itibaren izleyici oylarının etkisi yüzde 50'ye indirilerek, yüzde 50 jüri sistemi getirilmiştir. Bu durum ise haksız rekabete yol açacağından, İsveç'te düzenlenecek 58. Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmama kararı alınmıştır. Dolayısıyla söz konusu yarışmaya katılmama kararında başka bir neden söz konusu değildir" dedi.

"ŞARTLAR DEĞİŞİRSE DURUM DA DEĞİŞEBİLİR"

Eurovision Şarkı Yarışmasına ilişkin tüm düzenlemeler ve kurallarda değişikliklerin her yıl haziran ayında toplanan Eurovision Şarkı Yarışması Referans Grubunda ele alındığından söz konusu eleştiri ve önerilerin 2013 yılı haziran ayında toplanacak olan Referans Grubuna iletilmesinin mümkün olacağına işaret eden Arınç, "Şartlarda meydana gelecek değişiklik halinde söz konusu husus yeniden değerlendirilebilecektir" dedi. 

Bu haber toplam 2954 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri