Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bülent Arınç: Öcalan önemli bir aktör

28.02.2013 00:19
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, terör sorununun bitirilmesi konusunda Öcalan’ın önemli bir aktör olduğunu söyleyerek “Bu aktörden nasıl istifade edebiliriz, bunun peşindeyiz” dedi.

 

İmralı sürecine ilişkin hükümetten en çarpıcı açıklama Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan geldi. Bir televizyon programına katılan Bülent Arınç terör sorununun çözümüne ilişkin soruları yanıtladı.

"ÖCALAN ÖNEMLİ BİR AKTÖR"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, teröre çözüm arayışları ile ilgili, ''Zor bir sürecin içerisindeyiz. Bütün siyasi partilerin sürece olumlu katkılarının bulunmasını isteriz. Esasen bu sürece başlarken öncelikle silahların bırakılması ve Türkiye'nin terk edilmesini öngördük. Abdullah Öcalan ağırlaştırılmış müebbete mahkum olmuştur ve infazın koşulları bellidir. Gerçekleri gözardı edilmemeli. Silah bırakmayı göz önünde tutuyorsak Öcalan'ın önemli bir aktör olduğunu kabul etmemiz lazım” dedi.

"BU AKTÖRDEN NASIL DAHA ÇOK İSTİFADE EDEBİLİRİZ"

Bülent Arınç, “Biz gerçeklerle yola çıkıyoruz. Esasen onun aleyhinde her gün bin defa konuşan insanlar da bu gerçeği biliyorlar. Bu gerçeği bilmemiz onu yüceltmemiz anlamına gelmez. Bu aktörden Türkiye adına nasıl daha çok istifade edebiliriz, nasıl daha olumlu bir rol oynayabilir, etkisini örgüt üzerinde nasıl daha çok oranda gösterebilir biz bunun peşindeyiz. Akılcı siyaset yapıyoruz. Kırılma noktaları olabilir. İşin başındayız. Hayalperest olmamak lazım ama ümitli olmalıyız. Hangi olumsuz gelişmeler yaşanabilir bilmiyorum ama ben en başından beri ümitli oldum. Toplumda büyük bir beklenti var. Kandil'in ne yapacağına ve Avrupa kanadının ne söyleyeceğine bakmamız lazım. MİT hala sürecin önemli aktörü'' diye konuştu.

KAÇIRILAN GÖREVLİLER

Bülent Arınç, PKK'nın elinde bulunan tutsaklar konusunda, ''İçlerinde kaymakam, polis, asker veya korucu bunların hepsinin listesi bizde var. Kamplara götürülmüş veya Türkiye'de saklanıyor olabilirler. Biz o andan itibaren bir arayışın içerisindeyiz. Ama karşı taraf 'biz size teslim ediyoruz' derse buna seviniriz. Bu sürecin içerisinde Öcalan'ın söylediği iddia edilen ve Pervin Buldan tarafından da açıklaması yapılan konudan da anlıyoruz ki, PKK elindekilerin sağlığına dikkat etmeli ve onlar ailelerine kavuşturulmalı. Eğer Öcalan'ın sözü dinlenecek olursa bunu yerine getireceklerini düşünüyorum. Ama bu bizimle onlar arasında bir pazarlık konusu değil'' diye konuştu.

Bu haber toplam 1718 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri