Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bülent Arınç:Diyarbakır'ın asil kimliği müslümanlıktır

18.11.2013 02:05
Başbakan Yardımcısı Arınç, Diyarbakır'da gezdiği tarihi Zinciriye Medresesi'nde açıklamalarda bulundu.
Başbakan Yardımcısı Arınç, "Diyarbakırlılar ilim, Kur'an, Peygamber ve İslam söz konusu olduğunda çok hassas insanlardır, Diyarbakır'ın asil kimliği Müslümanlıktır" dedi.

 

 

MEDRESEDEKİ SERGİYİ GEZDİ

Beraberinde Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ile tarihi Ulu Cami yanındaki DiyarbakırZinciriye Medresesi Mezopotamya Uluslararası Kur'an Araştırma Merkezine gelen Arınç, burada Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının himayesinde, İslam Kültür ve Sanat Platformu öncülüğünde geçen hafta açılan "Mukaddes Miras Sergisi"ndeki eserleri inceledi. AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Vahdettin Bahadır, sergilenen eserler hakkında Arınç'a bilgi verdi. Burada konuşan Arınç, tarihi medresede sergilenen el yazması Kur'an-ı Kerimleri görmek için geldiklerini söyledi. Diyarbakır Ulu Camisi'nin yanınıda Mesudiye ve Zinciriye olmak üzere 2 büyük medresenin yer aldığını, bunlardan Zinciriye Medresesi'nin restorasyonunun tamamlandığını hatırlatan Arınç, Mesudiye Medresesi'nin restorasyonun ise sürdüğünü kaydetti.

 

 

 

 

BENZERİ OLMAYAN ESERLERE SAHİP

12 yüzyıldan kalan Zinciriye Medresesi'nin çok özel bir medrese olduğunu vurgulayan Arınç, şöyle konuştu:

 

"12 yüzyıldan kalma medresede büyük ilimler tahsil edilmiş. İlim şehri olan Diyarbakır'da bu medresenin çok önemli fonksiyonlarının olduğunu biliyoruz. Önemli bir vakfımız, daha önce İstanbul'da sergilenen ve eşi benzeri olmayan, yüzyıllar öncesinden kalma Kur'an-ı Kerimleri bir araya getirdi. Halkımızın ilgisine ve takdirlerine sundu. Bir hafta, 10 günden bu yana serginin açık olduğunu biliyorum, gelmişken bizzat görmek istedim. Şimdiye kadar 20-25 bin kişinin ziyaret ettiğini söylüyorlar. Bütün Türkiye'yi dolaşarak herkesin dikkatine sunulmasını arzu ediyorum." diye konuştu.ENSONHABER

Bu haber toplam 1178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri