Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bülent Arınç'tan Bakanlar Kurulu açıklaması

01.07.2014 00:21
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakanlık Yeni Bina'da yapılan toplantı, 4 saat 20 dakika sürdü.Toplantı sonrası Bülent Arınç açıklama yaptı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası hükümet sözcüsü Bülent Arınç açıklamalarda bulundu. Arınç, Avrupa Birliği bakanlığı ile birlikte Dışişleri Bakanlığı'nın sunumları olduğunu, Irak ve Suriye konularının ele alındığını söyledi.

IRAK'TA ALIKONULAN VATANDAŞLAR

Irak'a alıkonulan yurttaşlarımızın durumu ile ilgili bir gelişme olmadığını, ancak durumları hakkında bilgi sahibi olduklarını söyleyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü;

Musul'da alıkonulan yurttaşlarımızla ilgili konuda henüz olumlu bir gelişme yok. Şu anda sağlıklarının yerinde olduğunu, ihtiyaçlarının karşılandığını söyleyebilirim. Sadece konsolosluk görevlimiz değil, 30 civarında da şoförümüz var ellerinde. Çalışmalar kapsamlı olarak devam ediyor. Ümit ediyorum ki Ramazan içerisinde yurttaşlarımıza kavuşacağız.

 

Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları;

Irak'ın parçalanmasına yönelik gelişmeleri değerlendiren Arınç, Netenyahu'nun Kurt devleti ile ilgili sözlerini de değerlendirerek şunları söyledi;

"İsrail çevresindeki devletler ne kadar küçük olursa İsrail o kadar rahat edecektir. Ancak bu İsrail'in tamamının görüşü değildir. Ayrıca onun böyle söylemiş olması bunun gerçekleşeceği anlamına gelmez. Irak'ta bir devlet var.

Bizim sadece Kerkük'te sıkıntı yok. Kerkük'te Türkmenlerle birlikte başka unsurlar da var. Biz Kerkük'ün aynı konumunun devamından yanayız. Neçirvan Barzani Türkiye'ye geldiğinde Türkiye tezini onlara iltemiş, onlar da buna sadık kalınacağını ifade etmişlerdir.

DEMİRTAŞ SÜRPRİZ OLMADI

Selahattin Demirtaş'ın adaylığı beklenen birşeydi. CHP ve MHP adayını belirlemişti. Yarın da AK Parti'nin adayı açıklanacak. Başka adaylar da çıkabilir. CHP'de 21 milletvekili imza atmamıştı. Sanırım başka aday çıkaramayacaklar.

"UMARIM KILIÇDAROĞLU SÖZÜNÜ UNUTMAZ"

Çözüm sürecine ilişkin 6-7 maddelik tasarı Meclis'e sevk edildi. Bununla ilgili eleştiriler olacaktır. CHP açısından bir eleştiri olmamasını temenni ederim. Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da buna destek vereceğini söylemişti. Umarım Ankara'da söylediğini unutmaz.

"BAKANLAR KURULU SÜRECE YASLA ZEMİN OLUŞTURUYOR"

Bakanlar Kurulu, bir kanunla sürece yasal zemin oluşturuyor. Bakanlar Kurulu kişilere kuruluşlara yetki verdiğinde bu kurumlar görevlerini yapacaktır. Kamu Güvenliği ve Müsteşarlığı bunun için kurulmuştur. İktidar ve muhalefet bununla ilgili görüşlerini açıklayacak, komisyon ve Meclis'te madde çıkarılması veya eklenmesi de mümkündür.

Çözüm sürecinin başlamasından bu yana 15-16 ay geçti. Artık yasal zeminin oluşması zarureti doğmuştur. MHP'nin bu konudaki sözlerini önemli görmüyorum. Dağdan inişler, silahların bırakılıp bırakılmaması, yargılanma durumları tek tek ele alınacak konulardır.

Bu haber toplam 1682 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri