Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bülent Arınç'tan Taraf'ın iddialarına açıklama geldi

28.11.2013 14:24
Arınç: 'Hükümete tavsiyede bulunulmuş ama Hükümet bu tavsiyelere uymadı.'

Taraf'ın, Hükümetin Gülen Cemaati'ni bitirmeye yönelik eylem planı içinde olduğu iddialarına Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'tan da açıklama geldi. 

MGK HÜKÜMETE TAVSİYEDE BULUNMUŞ

Hükümet adına konuşan Arınç, MGK'nın 2004 yılında yapılan toplantısında; Gülen Cematinin evlerine, okullarına ve finansal desteğine engel olunması yönünde alınan kararların hükümete 'tavsiye' niteliğinde olduğunu söyledi. Arınç, 'Milli Güvenlik Kurulu Hükümete Gülen Cemaati ile ilgili böyle bir tavsiyede bulunmuş olabilir ama Hükümet de bu tavsiyelere uymadı' diye konuştu.

İşte Arınç'ın o konuşması: 

'TARAF NİYE BAŞLIĞA ÇIKARDI KAMUOYUNUN TAKDİRİ'

'Ben de uçakta gelirken gazeteleri okuduğumda haberdar oldum. Ben Mayıs 2009'dan itibaren MGK toplantılarına giriyorum. Böyle bir plan varsa ki gizlidir, gazeteci bunu niye haber yaptı bilemem. Ben o tarihte Meclis Başkanıydım. Meclis Başkanları MGK'da temsil edilmez. Daha sonra üye sayısı artırıldı. Bütün Başbakan yardımcılarının girmesi mümkün oldu. 2006'dan itibaren MGK'nın üye profili değişmiş oldu. Bu karar doğru mu yanlış mı bilemem. O toplantıda yoktum. Bir de araştırma gerek. Bugün belki Başbakan bir açıklama yapabilir. Doğrudan kendisini ilgilendirdiği için.

 

2002 sonunda iktidara geldik. 11 yılda bu MGK'da kabul edildiği varsayılan konuların hiçbirisi gerçekleşmediği gibi dindarları, insanları rahatsız edecek hiçbir şey yapmadık. Ayrımcılıkları ortadan kaldırdık. MGK Siyaset Belgesi'ni değiştirdik. İrtica bir iç tehdit olarak görülürken Ak Parti hükümetleri zamanında bu değiştirildi. İrticayı tehlike olmaktan çıkaran hükümet nasıl olur ki böyle yazılı bir şey yapsın. Böyle bir karar alınmış olsa bile bu sadece tavsiye niteliğinde olabilir. Böyle bir sürecin şahidi, başbakan yardımcısı olarak bunu söylüyorum ki böyle bir şey yok.'ensonhaber

Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri