Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bundan sonra Türkiye başka bir Türkiye olacak

10.03.2014 23:16
Ergenekon Davası kapsamında tahliye olarak cezaevinden çıkan gazeteci Tuncay Özkan, ' Bundan sonra Türkiye’ye başka bir Türkiye olacaktı' dedi.
Cezaevinden çıkan gazeteci Tuncay Özkan, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durumun kendi yaşadıklarından daha ağır olduğunu söyleyerek, “Bugün dahi çıkışımızı engellemek için bizi yargılayanların sergiledikleri tablo hukuk açısından ibrettir” dedi.
 

 

 

Ergenekon Davası’nda hakkında tahliye kararı verilen gazeteci Tuncay Özkan Silivri Cezaevi’nden çıktı. Kızı Nazlıcan Özkan’a sarılan Tuncay Özkan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
“Bugün dışarıda yaşanan durum bizim içeride yaşadıklarımızdan daha ağır” diyen Özkan, “Bize yapılan hiçbir şeyle ilgili olarak kin, öç alma duygusu içerisinde değiliz. Tam tersine bugün biz kindar ve zulümle dolu bir dönemin sonlanması için buradayız. Türkiye’nin içinde bulunduğu tablo dramatiktir. Türkiye yapayalnız bırakılmıştır, uçurumun kenarındaki ülke tablosudur. El ele birlikte hiçbir ayrım gözetmeden kimseyi ötekileştirmeden, bütün ötekileri aşarak hep beraber barışla, umutla geleceğe yürüyeceğiz” dedi.
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına da değinen Özkan, “Bugün dahi çıkışımızı engellemek için bizi yargılayanların sergiledikleri tablo hukuk açısından ibrettir. Şeytanla yatağa girdiler, çarpılarak çıktılar. Bu çetenin içerisinde bulunduğu tablo nettir. Canımıza kıymak isteyenler, Ankara’da ülkeyi yönetenlerin en yakınındadır. Bize cezaevinde uyguladıkları tablo, Gezi olaylarında öldürülenlerin yanında hiçbir şeydir. Bugün ölen insanların anısına saygıyla eğiliyorum. Tuncay Özkan’ın varlığı bu ulusun varlığına armağandır. Ne bu ülkeyi karanlıkları götürmek isteyenlerden korkarım, ne de onlar başarılı olabilir” diye konuştu.
 
 

 

 
14 yaşında bıraktığı kızı Nazlıcan’a 21 yaşında kavuştuğunu kaydeden Özkan, “Nazlıcan artık bu ülkenin değerli bir evladıdır. Eşimle nihayet kucaklaşabildim. Seven dostlarımla hep birlikte kocaman bir yumak oluşturarak Türkiye’yi kucaklayacağız. Beni haksız olarak 517 gün hücrede tuttular. 517 gün Türkiye’nin yaşadıklarına daha çok üzüldüm. Bu ülke hırsızlarla katillerin eline bırakılacak kadar küçük değildir. Bu ülke onlarla hesaplaşacak kadar büyüktür. Bu ülkenin insanlarının vicdanı bu hırsızları ve katilleri reddedecektir. Bugün onların adaletsizlikleri karşısında takdir-i ilahi gerçekleşmiştir. Bundan sonra Türkiye’ye başka bir Türkiye olacaktır. Bugünden sona Türkiye’de Allah’ın izniyle bambaşka bir iklim göreceksiniz. Bütün mahkemeler özgürlük dağıtıyor. Özgürlükle kucaklayıp güçlü Türkiye’ye yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan Özkan ise, “6 senedir devam eden mücadelemiz var. Gerçeği anlatmaya çalışıyoruz. Bunun siyasi geliştiğinin başından beri farkındayız. Bugünkü konumda da kararlar siyasi olabilir ama içeride masum insanların bir gün daha durması herkesin vicdanını rahatsız etmeye başladı. 60 tutuklu gazeteci hala içeride. Hala zulüm devam ediyor ama bu karanlık için aydınlık olacağını düşünüyorum” ifadeleri ile duygularını dile getirdi.
 
İLK TWEET
 
21. Ağır Ceza Mahkemesi, Tuncay Özkan, emekli Albay Levent Göktaş, Sedat Peker hakkında tahliye kararı verdi. Tuncay Özkan'ın kızı Nazlıcan, tahliye kararını duyunca Twitter'da ''Kavuşuyoruz... 1994'' diye yazdı. Tuncay Özkan, 1994 gündür Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunuyordu. Özkan, saat 17:00'de Silivri Cezaevi'nden çıktı. Tuncay Özkan'ın ilk sözü '6 yıl sonra merhaba' oldu. Eşine ve kızına sarılan Özkan, ''Ben 14 yaşında bıraktığım Nazlıcan'ımı bugün 21 yaşında geri alıyorum'' dedi. Silivri'den ayrılan Tuncay Özkan, eşi ve kızıyla çektirdiği fotoğrafı Twitter'da paylaştı ve 'Özgürlüğe merhaba' yazdı.
 
6526 sayılı yasa ile kapatılan ÖYM ve TMK 10’la yetkili mahkemelerde uzun tutukluluk süresinin de 10 yıldan 5 yıla inmesiyle Ergenekon davasında ağırlaştırışmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteci Tuncay Özkan, 23 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılan emekli albay Levent Göktaş ile 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Sedat Peker tahliye edildi. 
 
KAYNAK: İHA 

Bu haber toplam 1436 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri