Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Burhan Kuzu: Türkiye'nin tek çaresi başkanlık

04.02.2015 12:09
AK Parti Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, "Başkanlık sistemi diktatörlük getirir" diyenlere çok sert bir çıkışta bulundu: "Gırtlaklamak istiyorum. Türkiye'nin tek çözüm modeli başkanlık sistemidir."

Başkanlık sistemine dair görüşlerini Hürriyet Gazetesi'nden Ahmet Hakan Coşkun'a açıklayan Prof. Dr. Burhan Kuzu, Başkanı doğrudan halk seçer... Meclis'i de halk seçer. Böylece halkın oylarıyla seçilen iki güç oluşur: Yürütme ve yasama... Parlamentonun görevi yasa yapmak, başkanın görevi yapılan yasaları uygulamak..." dedi.

Parlamenter modelin, başkanlık modeline göre diktatörlük yapmaya üç-dört kat daha elverişli olduğunu ifade eden Prof. Kuzu, "Başkanın eline alacağı şey kanundur, yetkidir, paradır. Parlamenter sistemde bunların hepsi başbakanların elinde... Oysa başkanlık modelinde bunların hepsi başkanın değil, Meclis'in elinde. Para, yani bütçe yapma yetkisi Meclis'tedir. Kanun yapma yetkisi Meclis'tedir. Başkan da öyle bakar... Meclis verirse uygular, vermezse yapacak bir şeyi yoktur. Durum bu olduğu halde biri çıkıp da "Başkanlık sistemi diktatörlük getirir" dediğinde... Gırtlaklamak istiyorum. Başkanlık sisteminde cazip olan iki şey var...

BİR: İstikrar ve devamlılık...

İKİ: Çok güçlü bir parlamento... Benim başkanlık sistemini savunmamın esas nedeni güçlü parlamentoyu getirmesidir." şeklinde açıklamada bulundu.

Burhan Kuzu'dan altı çizilen satırlar

Parlamenter sistemin başbakanı, başkanlık sisteminin başkanından üç kat daha güçlüdür.

-Ben güçlü bir lider olmak istesem... Kesinlikle parlamenter sistemin başbakanlığını isterim.

-"Zavallı Obama" dedim... Amacım başkanlık sisteminde başkanın o kadar da güçlü olmadığını anlatmaktı.

-Türkeş "9 Işık" kitabında "Türkiye'nin tek çözüm modeli başkanlık sistemidir" diyor. Şimdiki ekip karşı buna... Federal yapı gelir, özerk yapı gelir diye... O zaman soruyorum onlara: Federal yapı gelecekse Türkeş de mi federal yapıyı savundu?

Bu haber toplam 2224 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri