Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa'daki O isim aranıyor

23.01.2012 10:30
BURSA’NIN Gemlik İlçesi’ndeki belediye başkanlığı seçimleri CHP’de krize neden oldu.

CHP’nin 12 üyesi olmasına rağmen CHP’li adayın 11’e karşı 12 oyla belediye başkanlığı koltuğunu AK Partili adaya kaptırması, parti yönetimini harekete geçirdi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Belediye Meclisi’nde CHP’li 12 üye olmasına rağmen, CHP’li adayın 11’e karşı 12 oyla belediye başkanlığı koltuğunu AK Partili adaya kaptırmasıyla ilgili inceleme başlattı. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Gemlik’te incelemelerde bulunurken, Genel Merkez de AK Partili adaya oy veren CHP’liyi bulmak üzere Bursa milletvekillerini görevlendirdi. Konu bugün yapılacak MYK toplantısında da masaya yatırılacak. Öte yandan seçim sonuçları nedeniyle Gemlik’te 22 CHP’li üyesi de partiden istifa etti. CHP’yi karıştıran seçimlere Gemlik Belediyesi’nin resmi internet sitesinde de yer verildi. Yapılan olaylı seçim Belediye’nin internet sitesinde şöyle anlatıldı:

Seçim heyecanı belediyenin sitesinde “Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler’in (CHP) yolsuzluk soruşturmaları kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmasının ardından AK Partili Refik Yılmaz’ın Başkanvekili seçildiği 17 Mart 2011 tarihli toplantıyı yok sayan mahkeme kararı gereği 19 Ocak 2012’de başkanvekilliği seçimi yapıldı. AK Parti adına Refik Yılmaz’ın, CHP adına Necdet Ersoy’un, MHP adına da Suat Laçinok’un yarıştığı seçimlerde ipi bir kez daha Refik Yılmaz göğüsledi. MHP’li Ömer Kahraman’ın mazeret belirterek katılmadığı toplantıyı, meclis birinci başkanvekili Fikret Çolaoğlu yönetti. Üçte iki çoğunluk oyu olan 18 oyun arandığı ilk iki turda CHP adayı Necdet Ersoy’a 12, Refik Yılmaz’a 11 ve Suat Laçinok’a 1 oy çıktı. Salt çoğunluğun yani 14 oyun arandığı 3. turda da sonuç değişmedi. En çok oyu alacak olanın kazanacağı 4. tur öncesinde MHP adayı Suat Laçinok çekildi ve partilileriyle birlikte salonu terk etti. 4. tur oylamada CHP’lileri şok eden AK Partilileri de yeniden zirveye çıkartan gelişme yaşandı. CHP içinden bir meclis üyesi 12-11 CHP lehinde giden seçimleri AK Parti yönünde değiştirdi. Refik Yılmaz, 4 gün aradan sonra yeniden Gemlik’in Belediye Başkanvekili oldu.”

Kurultay kararını önce gençler aldı

CHP Genel Merkez Gençlik Kolları, ilk Merkez Yönetim Kurulu toplantısını yaparak görev bölümü yaptı ve kurultay kararı aldı. Gençlik Kolları Genel Başkan Barbaros Dinçer’in başkanlığında yapılan toplantıda üyelerin görev alanları belirlendi, bundan sonra izlenecek yol haritasının, çalışma ilkelerinin ortaya konulması açısından bir manifesto hazırlanması karara bağlandı. İstanbul, Ankara ve İzmir illeri, Genel Başkan Barbaros Dinçer’e bağlandı

Bu haber toplam 1858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri