Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bursa Kitap fuarı kapılarını açtı

Yaklaşık 600 yazar ve şairin okuyucularıyla buluşacağı, 206 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı ''Bursa 7. Kitap Fuarı'' ile ''Bursa 5. Yurt İçi-Yurt Dışı Eğitim Fuarı'', TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı.
Bursa Vali Yardımcısı Ali Kemal Başar, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, iki fuarın da bir bütünün ayrılmaz parçası olduğunu belirtti. Kitap okuyan insanların oluşturduğu ülkelerde demokrasiyi gerçekleştirmenin daha kolay olduğunu ifade eden Başar, ''Barışı ve hoşgörüyü sağlamak çok daha kolaydır. Bir kitabın, kitap okuyan bir insanın ülkeye o kadar çok faydası vardır ki saymakla bitmez'' dedi.

TÜYAP Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü de, geçen yıl düzenlenen Kitap Fuarı'nı 223 bin kişinin, 5 gün süren Bursa Eğitim ve Bilişim fuarlarını ise 150 bin kişinin ziyaret ettiğini, bu yıl 7'incisi gerçekleştirilen Kitap Fuarı'na 206 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığını söyledi.

-600 YAZAR VE ŞAİR, OKUYUCULARIYLA BİR ARAYA GELECEK-

Ersözlü, fuarda 90 kültür ve edebiyat etkinliğinde 350 yazar, sanatçı, bilim adamı, gazeteci ve politikacının yer alacağını, yaklaşık 600 yazarın da okurlarına kitaplarını imzalayacağını bildirdi.

Fuar süresince, Füruzan, İlber Ortaylı, Ataol Behramoğlu, Nihat Behram, Server Tanilli, Gülten Dayıoğlu, Zeynep Oral, Ahmet Ümit, Erdal Sarızeybek, Şükran Soner, Mustafa Balbay, Hikmet Çetinkaya, Cezmi Ersöz, Nihat Genç, Banu Avar, Yılmaz Odabaşı, Ece Temelkuran, Enver Aysever, İpek Ongun, İclal Aydın, Muzaffer İzgü gibi pek çok değerli yazar ve şair imza günleri ve etkinliklerde okurlarıyla bir araya gelecek.


-8 MART KADINLAR GÜNÜ-


TÜYAP ve Nilüfer Belediyesinin 8 Martta düzenleyeceği ortak etkinlikler kapsamında ise söyleşi, panel, belgesel film gösterimi ve müzik dinletisiyle ''8 Mart Dünya Kadınlar Günü'' kutlanacak.

Kutlama programında Zeynep Oral ''Kadın Olmak'', Füruzan ve Birsen Ferahlı ''Okumak, Yazmak ve Hayatı Anlamak'' üzerine söyleşilerde konuşmacı olarak yer alacak. Emel Çelebi'nin yönettiği belgesel film ''Gündelikçi'', oyuncu Yıldız Ay'ın katılacağı bir söyleşiyle gösterilecek.

Program, Nilüfer Belediyesi İkinci Bahar Kadın Korosunun dinletisiyle sona erecek.


-EĞİTİM FUARI-


Bursa 5. Yurt İçi–Yurt Dışı Eğitim Fuarı da aynı gün 7 ülkeden 105 eğitim kurumunun katılımıyla açıldı. Ziyaretçilerine, eğitim olanakları hakkında bilgi edinme olanağı sunacak fuar süresince, internet üzerinde eğitimden yurt dışı eğitime, sınav sistemlerinden uluslararası iş hayatına kadar farklı konularda konferanslar verilecek.

Fuar kapsamında, vakıf üniversiteleri, ulusal üniversite ve yüksek okul tanıtımları, yüksek lisans ve MBA programları, yabancı ülkelerde yüksek öğrenim olanakları, özel eğitim kurumları, kreşler ve ana okulları, ilk ve orta öğrenim kurumları, özel kurslar ve dershaneler, bilgisayar ve muhasebe kursları, mesleki eğitimle ilgili kurslar, yabancı dil eğitimi ve yurt dışı eğitim kurumları, yardımcı kitaplar, sözlükler, ansiklopediler, videolar, CD'ler, görsel ve işitsel elektronik araç ve gereçler, elektronik sözlükler, bilgisayar yazılımları gibi konularda bilgi edinilebilecek.

Bursa 5. Eğitim Fuarı, 28 Şubat–4 Mart tarihlerinde, Bursa 7. Kitap Fuarı da 28 Şubat–7 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

(aa)


Kaynak:
Bu haber toplam 8442 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri