Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Buruk veda

27.09.2015 10:51
Hac farizasını yerine getiren Müslümanların bir bölümü ülkelerine dönmeye başladı. Kurban coşkusunu hüzne çeviren can kayıplarına neden olan vinç kazası ve şeytan taşlama esnasında yaşanan facia, hacılara çifte burukluk yaşatmış durumda.

 Hac ibadeti için dünyanın dört bir tarafından gelerek kutsal topraklarda buluşan milyonlarca Müslüman, hacı olduktan sonra ülkelerine dönmeye başladı. Türkiye’den yaklaşık 1,5 ay önce ayrılan ilk kafilede yer alan önce Medine’deki ziyaretlerini yapan daha sonra Mekke’ye geçerek haccın farzlarını yerine getiren hacılar, Türkiye’ye dönüyor. Türkiye’den en son ayrılan kafileler ise Medine’deki ziyaretlerini gerçekleştirmek üzere bu kente hareket etmeye başladı. Yaklaşık 1 ay devam edecek dönüş sürecinde hacıları kutsal topraklardan ayrılmanın hüznü sarmış durumda.

DİYANET’TEN AÇIKLAMA

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, Mina’daki izdihamda 2 Türk hacının hayatını kaybettiği, 8 hacının yaralandığı, 6’sının da kayıp olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Günenç, Hac İdare Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Mina’da hayatını kaybettiği açıklanan 4 Türk hacıdan ikisinin izdiham nedeniyle vefat etmediklerini söyledi. Şeytanı taşladıktan sonra Mekke’ye dönen bir hacının otel lobisinde düşerek yaralandığını ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamadığını anlatan Günenç, “Diğer hacımız da şeytan taşlarken kalp krizi sonucu ölüyor. Suudi Arabistan yetkilileri de bu iki ölüm olayının Mina’da meydana geldiği düşüncesiyle bize böyle bir bilgi aktardılar. Daha sonra bu iki hacımızın izdihamda ölmediğini belirledik. Olayda ölen hacı sayımız ikidir’’ diye konuştu.

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ

Mina’daki olayın ardından hemen tüm kafilelerin tarandığını ve kayıpları tespite çalıştıklarını ifade eden Günenç, “İki küçük grubumuzun izdiham sırasında bölgede olduğunu belirledik. İlk hamlede 18 kaybımız vardı. Şu anda kayıp sayımız 6’dır’’ diye konuştu. Mina’daki faciadaki 1947 Yozgat doğumlu Sahura Coşkun ile 1945 Yozgat doğumlu Cemaynur Bozkurt’un vefat ettiği bilgisini veren Günenç, kayıp hacıların isimlerini ise şöyle sıraladı: “İsmail AslanŞengül AslanSatılmış GençelEnver KaraküllahHikmet Çabarİsmail Muzur.” Günenç, olayda yaralanan ve kimlikleri açıklanmayan 8 kişinin de tedavilerinin sürdüğünü kaydetti.

HASTALAR AMBULANS UÇAKLA TÜRKİYE’YE GÖNDERİLECEK

Hacda hayatını kaybedenlerin tümünün yakınlarının bilgilendirildiğini ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de talimatıyla müftülerin aileleri ziyaret edeceklerini anlatan Günenç, vinç kazasında yaralanan 8 kişi dahil 25 hastanın Genelkurmay Başkanlığı’nın temin ettiği ambulans uçakla bugün Türkiye’ye gönderileceğini açıkladı. Vinç kazası da dahil hac sırasında çeşitli nedenlerle vefat eden Türk hacı sayısının 62 olduğunu ifade eden Günenç, gelecek yıldan itibaren hacca geleceklerden sağlık raporu istenmesiyle ilgili çalışmanın ise hac dönüşü önümüzdeki günlerde yapılmaya başlanacağını kaydetti. 

ÖLENLERİN SAYISI 769'A YÜKSELDİ

Bu arada; Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Halid bin Abdulaziz el-Falih, Mina’da yaşanan izdiham nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 769’a yükseldiğini, yaralı sayısının ise 934 olduğunu belirtti. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, Mina’daki izdihamda ölenlerin sayısını 753, yaralananların sayısını da 887 olarak açıklamış; 2 Türk hacının öldüğünü, 8’inin de yaralandığını duyurmuştu.

Bu haber toplam 1576 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri