Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyükerşen'den siyanür açıklaması

12.05.2011 02:07
Yılmaz Büyükerşen, "Kütahya'daki siyanürlü su sızıntısını kontrol ediyoruz" dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Kütahya'da siyanürlü barajdaki çökmeyle ilgili bölgedeki tehlikeyi haber alır almaz ESKİ Genel Müdürü'nü bölgeye gönderdiğini ve bölgeyi kontrol ettiklerini açıkladı.

SİYANÜR SIZINTISINI KONTROL EDİYORUZ

Büyükerşen, ESKİ genel müdürünün bölgedeki incelemelerinin yanı sıra Kütahya'da yetkililerden gerekli bilgileri alarak, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Siyanürün şimdilik Porsuk Çayı'nı etkileme tehlikesi olmadığı anlaşılıyor. Ancak Genel Müdürümüz, Çevre Bakanlığı birimleri başta olmak üzere bütün ilgili kamu ve özel kuruluşlardan, belediyemize konu ile ilgili bütün gelişmeleri bilgi olarak vermeleri konusunda resmi süreç başlatıldı. Ayrıca Porsuk Çayı'nın Kütahya çıkışından Eskişehir'deki baraja gelinceye kadarki mesafenin muhtelif noktalarından kısa aralıklarla zaten yapılmakta olan su analizleri günlük hale dönüştürüldü ve bugüne kadar bir tehlike görülmedi. Eğer tahlillerde en küçük bir olumsuzluğa rastlanırsa arıtma tesislerine su alınmayacaktır. Bu, Eskişehir'e kullanma suyu verilmemesi demektir. Kesintiden itibaren depolarımızda mevcut olan 24 saat yeterli rezervin bir süre çok kısıntılı olarak kullanılmasına yol açacaktır. Susuzluk konusunda Büyükşehir'den çok sorunun çözümünün Hükümet tedbirlerine bağlı olacağı açıktır. İnşallah bunların hiçbirine gerek kalmaz."

Bu haber toplam 2088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri