Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyümede Türkiye dünya ikincisi

18.07.2013 15:04
OECD, Türkiye'nin 2014 büyüme tahminini yüzde 4.6 olarak açıkladı.

Örgüt, bu tahminle Türkiye'nin Şili'nin ardından dünya ikincisi olacağını duyurdu. Raporda ayrıca istihdamdaki başarıya da vurgu yapıldı.

"TÜRKİYE BÜYÜMEDE 2. OLACAK"

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye'nin 2014'te yüzde 4.6 ile üye ülkeler arasında Şili'den sonra en fazla büyüyen ikinci ülke olacağını açıkladı. Örgüt, Türkiye'nin bu yılki büyüme tahminini de yüzde 3.1 olarak duyurdu.

OECD'nin raporuna göre Şili 2014'te yüzde 5.3 büyüyerek üye ülkeler arasında ilk sırada yer alacak. Şili ve Türkiye'yi yüzde 4 büyüme ile Kore izleyecek. Büyümede OECD ortalaması ise bu yıl yüzde 1.2, gelecek yıl yüzde 2.3 olarak tahmin edildi. Euro bölgesinin bu yıl yüzde 0.6 daralması, gelecek yıl da yüzde 1.1 büyümesi bekleniyor.

İŞSİZLİKTE 4 ÜLKE BAŞARILI

2013 İstihdam Raporu'nu yayımlayan örgüt, birçok ülkenin işsizlikle boğuştuğu bir dönemde Türkiye, Şili, Almanya ve İsrail'de işsizliğin küresel finansal krizin başladığı dönemdeki rakamların altında olduğunu bildirdi. İrlanda, İtalya, Slovenya ve Portekiz yüzde 5 ve 10 işsizlik rakamlarıyla 'iyi' durumda. Buna karşılık Japonya ve Güney Kore'de işsizlik oranı kriz öncesine göre yüzde 0.5 artmış durumda.

EKONOMİNİN GÜVENLİK BELGELERİ

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, geçen yıl Finansal İstikrar Komitesi'nde,geleceğe ilişkin senaryo analizleri yaptıklarını belirtti. Babacan," 8-10 senaryo çalıştık. Tüm kurumlarımız bu senaryolar karşısında ne yapar, nasıl tepki gösterir? Tıpkı milli güvenlik belgeleri gibi. Yazılı olarak herkesin çekmecesine kondu" dedi.

BÜYÜMEDE REVİZYON OLABİLİR

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan büyümeyi değerlendirdi. Babacan, "İkinciçeyrekle ilgili elimizde somut bir veri yok. Somut veriler oluştuğundayılsonu hedefleri gözden geçirilir. Dünyada büyüme revizyonları aşağıyönlü. Bizde de gerçekleşirse sürpriz olmamalı" dedi.

YÜZDE 4 HEDEFİNDEN UMUTLUYUZ

Dünyadaki olumsuz gelişmelere karşın, Türkiye'nin birçok pozitif gelişmeyaşadığını belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "2013'te büyümemiziyüzde 4 olarak hedeflemiştik. Bu, ilk çeyrekteki yüzde 3'lük büyümetahminimizi yakalama noktasında umut veriyor" diye konuştu.

Bu haber toplam 2124 defa okunmuştur
Ulusalcılar olanı değil olmasını istediklerini söylüyorlar
ali
Ulusalcılar olanı değil olmasını istediklerini söylüyorlar. Onlar için önemli olan ülke değil AKPnin gitmesi.
18 Temmuz 2013 Perşembe 18:04
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri