Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Çakma Cumhuriyet Halk Partisi'

21.02.2015 12:30
“Yeni Türkiye, Yeni Anayasa” başlıklı konferansa konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, bugünkü CHP’nin gerçek Cumhuriyet Halk Partisi olmadığını söyleyerek, “Atatürk’ün kurduğu CHP diyorlar ya, bu da yalan. Bu parti çakma Cumh

Tokat Belediyesi ve Tokat Kent Konseyi tarafından düzenlenen “Yeni Türkiye, Yeni Anayasa” başlığındaki konferansa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, konuşmacı olarak katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, baskıcı, darbe ürünü olan ver her anlamda ihtiyaçları karşılayamayan anayasa ile yönetilmenin muzdaripliğinin yaşandığını kaydetti. Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, milletvekili aday adaylığı başvuru sayısının 5 bin 603’e çıktığını, 6 bin 250’ye yakın bir başvuru almayı beklediklerini söyledi. Anayasanın bir trafo merkezi gibi istediği kişiye istediği kuruma egemenlik kullanma yetkisini vermiş olduğunu ifade eden Şentop, “Yani iktidar yetkisi veren bir metne dönüşmüş. O bakımdan anayasa Türkiye’de siyasetin alternatifi olmuştur. 1961’den itibaren siyaset yolu ile başarılı olamayanlar bunu anayasa üzerinden alarak millete seçilme ihtiyacı hissetmeden bir siyasi sistem işletme imkanı getirilmiş. Nedir mesele? 1950-1960 arasında görülmüştür ki millet o bürokratik oligarşik yapıya, CHP’de temsil edilen bürokratik oligarşik anlayışa millet oy vererek destek, iktidar imkanı vermiyor. O zamanki millet vermiyor, biz milletten önce bu yetkiyi anayasaya devrederiz sonra anayasa üzerinden istediğimiz gibi alırız. Anayasadaki temel problem bu” dedi.

“BU PARTİ ÇAKMA CUMHURİYET HALK PARTİSİ”

Bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nin gerçek Cumhuriyet Halk Partisi olmadığını söyleyen Şentop, “Atatürk’ün kurduğu CHP diyorlar ya, bu da yalan. Bu parti çakma Cumhuriyet Halk Partisi. Niye onu da yeri gelmişken size izah edeyim. Türkiye’de 1980 darbesinden sonra 1981 yılında bir kanunla bütün siyasi partiler kapatılıyor, CHP de dahil olmak üzere. Hukukçu arkadaşlar bilirler, bir kişi şahsın ölümü neyse bir tüzel kişiliğin kapanması, kapatılması da odur, ölmüş demektir. Yani Türkiye’de bütün siyasi partiler darbe yönetimi tarafından öldürülmüştür. CHP de 1981’de ölmüştür. Atatürk’ün kurduğu parti 1981’de 12 Eylül darbesini yapanlar tarafından diğer partilerle birlikte öldürülmüştür. Sonra 10 yıl boyunca Türkiye’de CHP diye bir parti yok. 1991’de eski partilerin aynı isimle açılabileceğine dair bir kanun çıkıyor. O zaman Deniz Baykal geliyor CHP’yi açıyor” diye konuştu.

MİKROFON ARIZA YAPINCA

Bu arada mikrofonu arıza yapan Şentop, “Belki CHP’lilerin sabotajı olabilir” diyerek espri yaptı. Haziran ayında yapılacak olan seçimlerin yeni Türkiye’nin kurulması ve yeni anayasanın yapılması yolunda Türkiye’nin önünü açacağını savunan Şentop, bu konuda olan inancını Tokat’ta bir kez daha ifade etmek istediğini kaydetti. Konferansa başta Tokat Valisi Cevdet Can olmak üzere Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, belediye başkanları ile bürokratlar ve davetliler katıldı.

Bu haber toplam 2806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri