Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cami ve Tesettüre AĞIR Hakaret!

28.04.2011 20:03
Eskişehir'in CHP'li Tepebaşı Belediyesi'nin açtığı resim sergisinde camiye ve tesettürlü kadınlara hakaret yağdı..

Eskişehir'in CHP'li Tepebaşı Belediyesi'nin açtığı resim sergisinde camiye ve tesettürlü kadınlara hakaret yağdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ucube' diye nitelendirdiği heykelin sahibi heykeltraş Mehmet Aksoy'a destek amacıyla sergi açtı. Ancak sergide yer alan resimler görenleri hayrete düşürdü.

Tepebaşı Belediye binasında açılan sergideki fotoğraflarda, cami kubbeleri ucubeye benzetilirken, tesettürlü bir kadının ağzı da kadın iç çamaşırıyla kapatıldı.

Bazı sivil toplum kuruluşları sergiye tepki gösterirken, hakaret dolu fotoğraflar Müslümanları da ayağa kaldırdı.

Eskişehir Diyanet Çalışanları Derneği, bir açıklama yaparak, yaşananların İslam'a ve Müslümanlara ağır bir hakaret olduğunu söyledi. Gelen tepkilerin ardından sergideki resimler toplanırken, belediye yetkilileri ise açıklama yapmaktan kaçındı.

İŞTE O SERGİDEN FOTOĞRAFLAR

CHP'li Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Kars'taki heykeli yıkılmakta olan heykeltıraş Mehmet Aksoy'a destek vermek amacıyla "Ucube-Ebucu" adlı resim sergisi açtı. Belediye başkanlık makamının altında yer alan salondaki serginin açılışı Belediye Başkan Ahmet Ataç, heykeltıraş Mehmet Aksoy, eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, Ulusal Kanal'da program yapan mimar Oktay Ekinci tarafından yapıldı. Sergide çok sayıda sanatçının 100 eseri görücüye çıktı. Heykeltıraş Mehmet Aksoy ve CHP'li Başkan Ataç, sergiye eserleriyle katılan sanatçılara verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Çeşitli olayların anlatıldığı ve bir hafta süreyle açık kalan sergideki iki resmin cami ve tesettürlü kadınlara hakaret içermesi dikkat çekti. Sergide, siyah zemin üzerine yapılan bir caminin iki minaresinin şerefeden sonraki bölümlerine karşılıklı olarak Kars'taki "ucube" heykeli yerleştirildi. Ayrıca, iki minare arasındaki mahyalara da büyük yazıyla beyaz bir renkle "ucube" yazıldı. Aynı zamanda, tesettürlü bir kadının ağzının ise kadın iç çamaşırıyla kapatıldığı resim de sergide yer aldı.

Bir süre önce DSP'den ayrılıp CHP'ye geçen Ahmet Ataç'ın başkanlığını yaptığı belediyenin giriş katında açılan sergide, söz konusu hakaret içeren resimler görenleri şok etti.

Yaşananlara, kentteki bazı sivil toplum kuruluşu sert tepki gösterdi. Eskişehir Diyanet Mensupları Derneği Başkanı Battal Günçay, yaşananların İslam'a ve Müslümanlara ağır bir hakaret olduğunu söyledi. Söz konusu resimlerle sanat yaparken adeta İslam'ın değerlerine ve tesettürlü kadınlarla dalga geçildiğini belirten Günçay, "Bunun adına ne sanat ne de protesto denilemez? Bu hoş olmayan, yakışıksız bir durum. Burada değerlere, inançlara bir saygısızlık, hakaret var. Bu hiçbir dine veya inanca yapılamaz, yapılması da tasvip edilemez" diye konuştu.

Ziyaret için geldiği sergide gördükleri karşısında hayal kırıklığı yaşadığını anlatan Mehmet Alkan, "Bunlar sanat yapmamış, inanan insanların değerleriyle dalga geçmiş, onlara saygısızlık yapılmış. Halkın oyuyla seçilen bir belediye başkanı ve bir kamu kuruluşunda halkın değerlerine saygısızlık nasıl yapılabilir? Bu hangi inanca sığar. Bu resmi orada sergiletenler bu insanlara en büyük saygısızlığı yapmıştır.Tepkinin de protestonun da bir sınırı vardır" ifadesini kullandı.

Öte yandan, söz konusu hakaret içeren resimler, dün akşam gösterimden kaldırıldı. Konuyla ilgili görüşü alınmak istenen belediye yetkilileri ise açıklama yapmaktan kaçındı. 

48873_21857403.20110428200537.jpg100_3816.jpg

 

Bu haber toplam 2320 defa okunmuştur
CHP ZİHNİYETİ
emine emine
ALLAH ISLAH ETSİN İNANCA SAYGILI LAİK CHP ZİHNİYETİ HİÇ ŞAŞIRMADIM.
29 Nisan 2011 Cuma 08:32
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ECELİ GELEN.....
Latif
birileri yukarıdaki sözü hatırlatmalı bu bahtsızlara
29 Nisan 2011 Cuma 00:22
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ya Sabır...
Dua eden bir garip kul...
Allah anlayışınızı ve basiretinizi arttırsın! Kime karşı dikleniyorsunuz siz? Kimin kahrını üzerinize çekiyorsunuz siz? Rabbim Es-Sabur ismiyle çok sabırlı gerçekten...
28 Nisan 2011 Perşembe 23:44
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri