Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Camide Çok İlgi Çeken Uygulama!

06.04.2013 00:54
Her hafta birbirinden farklı projelerin yapıldığı camide, cuma namazı öncesi, kalp masajının önemi uygulamalı olarak cemaate anlatıldı.

İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde, Teknik Oto Sanayi Sitesi'ndeki Çinili Camii imamı Ahmet Yüter birbirinden farklı projelere imza atıyor. Caminin bu haftaki konuğu Doç. Doktor Mutlu Vural oldu. Mutlu Vural, cuma namazı öncesi cemaate kalp masajının ve ilk müdahalenin önemini anlattı. 

Uygulamalı olarak bir maket üzerinde kalp masajının nasıl yapıldığını gösteren Vural, Türkiye’de 5 milyona yakın kalp hastasının bulunduğunu ve her yıl bu hastalardan 150 bin kişinin kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.

Vural, Türkiye’de hastane dışındaki kalp durmalarında hayatta kalma oranının diğer ülkelerde ve dünya ortalamasına göre çok düşük olduğuna dikkat çekti.

Çinili Cami imamı Ahmet Yüter, projelerine her cuma aralıksız devam ettiklerini ve bu haftaki konuyu kalp sağlığı olarak belirlediklerini ifade etti. İnsanların ne kadar sağlıklı olursa iş, inanç ve aile hayatında da o kadar mutlu olacaklarına dikkat çekti.

Kendisinin de kalp hastası olduğunu belirten cami cemaatinden Rızvan Sarıoğlu, bir kalp krizi anında neler yapılmalı ve nasıl müdahale etmek gerektiğini öğrendiklerini söyledi. Sarıoğlu, “Bizim oralarda bir kişi kalp krizi geçirdiğinde öldü deyip hemen uzatırlar. Oysa doktorumuzunda dediği gibi p tip hasta 5 dakika daha yaşar. Ama eğer bilmeyen biri yoksa ve kalp masajı yapılamasa hasta kaybedilir. Bizde bunu öğrenmek için buradayız.” dedi.

Doktor Vural’ın anlatımının ardından cami imamı Ahmet Yüter, manken üzerinde kalp masajı yaptı. Cemaat Yüter’in kalp masajı yapmasını dikkatle izledi. 

Bu haber toplam 2274 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri