Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Camiye yapılan çirkin saldırı kınandı

24.12.2010 03:17
İsveç'in başkenti Stockholm'de geçen ay cami'ye yapılan iki ayrı saldırı, sivil toplum örgütleri tarafından kınandı...

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

Stockholm’ün Hallunda bölgesinde bulunan ve o bölgede yaşayan Müslümanların ibadet ettiği Hallunda camisine geçen ay kimliği belirsiz kişilerin yaptığı iki ayrı kundaklama sivil toplum örgütleri tarafından kınandı.

Polisin verdiği bilgiye göre ilk kundaklama, cami cemaatinin içerde bulunduğu saatlerde yapıldı. Kimliği belirsiz 10 kişinin, cami ve çevresini sararak, içerdekilerin kaçmasına izin vermeden büyük taşlarla saldırıyı gerçekleştiği belirtildi. Saldırıda cami imamı ayağından yaralanırken, bütün pencerelerinde kırıldığı bildirildi.

İkinci saldırıda ise cemaatin olmadığı bir vakitte, yine on kişilik kimliği belirsiz kişilerin camları kırdıkları ve camiye maddi olarak büyük zarar verdikleri tespit edildi.

SİVİLTOPLUM KURULUŞLARI OLAYI KINADI

Saldırıların o bölgede yaşayan Müslümanları rahatsız etmesi üzerine, Sivil toplum kuruluşları tarafından olayı kınayan bir konferans gerçekleştirdi.
Konferansa, Botkyrka polis şefi Towe Hägg, Parti temsilcileri, Yeşiller Çevre partisinden Türk kökenli milletvekili Mehmet Kaplan ve Esabella Dingizian, Botkyrka belediye meclisi Türk kökenli üyeleri Bayram Uludağ, Deniz Bulduk, Kilise temsilcileri ile Müslüman dernekler katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Botkyrka polis şefi Towe Hägg, saldırıyı gerçekleştiren kişilerin, hala kimliklerini tespit edemediklerini söyledi. Polis olarak olayın faillerini bulmak için yoğun çaba sarf ettiklerini dile getiren, Hägg, ‘’İsveç barış ülkesi birada herkes istediği gibi yaşar ve ibadet eder. Kesinlikle bu düzeni bozmak isteyenlere izin vermeyeceğiz’’ Diye konuştu.

Bu tatsız olayı meclise de taşıdığını söyleyen Yeşiller ve Çevre partisi Türk kökenli Milletvekili Mehmet Kaplan, ‘’Bu zamana kadar şiddet olaylarında hep Müslümanlar ön plana çıkarıldı. Görüyoruz ki, Müslümanların ibadet yerlerine de saldırılıyor ve zarar veriliyor. Şunu söylemek istiyorum şiddet kimden gelirse gelsin top yekûn karşı çıkmalıyız ve kınamalıyız. Ancak bu şekil barış ve saygı çerçevesi içerisinde bu toplumda yaşayabiliriz’’ Şeklinde konuştu.

İki hafta önce Stockholm’ün göbeğinde yapılan canlı bomba vakasının bütün camilerin Cuma hutbelerinde kınandığına dikkat çeken Botkyrka Belediye meclis üyesi Deniz Bulduk, Din adına yapılan tüm aşırılıklara karşıyız. İsveç’te yaşayan Müslümanlar olarak geçenlerde yapılan canlı bomba terörüne tepki gösterdiysek, bu olaya da tepki gösterilmesi gerekiyordu. Sağ olsunlar bir çok sivil toplum kuruluşu bu hassasiyeti gösterdi. İnşallah önümüzdeki günlerde daha kapsamlı bir toplantı ile tekrar Hallunda camisine yapılan saldırı kınanacaktır.’’ Dedi.


  

Kaynak:
Bu haber toplam 1432 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri