Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Camiyi meyhane olarak kullanıyorlar

20.04.2013 15:03
Tarihi Taşköprü Camii'nin sahibi olan 2 Bulgar tarafından meyhane olarak kullanılıyor. Bu tarihi camiyi almak için Müslümanlar kampanya başlattı.

Bulgaristan'ın Filibe şehrindeki Osmanlıeserlerinden olan ve özel mülkiyete geçirilip meyhane olarak kullanılan tarihi Taşköprü Camii ile ilgili haber okurlarımızı harekete geçirdi. Okurlarımız 600 bin avro ücret istenen caminin satın alınması için bağışta bulunmaya hazır olduklarını belirtirken Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, caminin hukuksuz bir şekilde özel mülkiyete geçtiğini söyledi.

TAVERNA DA OLDU MEYHANE DE

Dün Yeni Şafak'ta yer alan haberde, başkent Sofya'nın güneydoğusundaki Filibe şehrindeki Taşköprü Camisi'nin, mahkeme kararıyla iki Bulgar'a verildiği, 1990'ların başından bu yana 'Yunan tavernası', 'İtalyan restoranı' ve meyhane olarak kullanıldığı belirtilmişti. Halen caminin bahçesinde içkili bir lokanta bulunması ise Filibeli Müslümanlar başta olmak üzere herkesi derinden yaralıyor. Türkiye'nin Filibe Konsolosluğu'nun da yakından ilgilendiği Camiile ilgili bilgi veren Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Çolakoğlu, caminin depremde yıkılan minaresinin onarılması için bahçesinin bir kısmının 1940'lı yıllarda satıldığını, ancak komünist rejimin ardından caminin hukuksuz bir şekilde özel mülkiyete verildiğini söyledi. 1940'lı yıllarda satışın caminin ana gövdesini ve külliyesini kapsamadığını ifade eden Çolakoğlu, 1990'lı yıllarda açılan davanın üzerinde de yeterince ciddiyetle durulmadığını dile getirildi.

PARA VERİP ALMAK EN PRATİK YOL

Çolakoğlu, 'Şu anda en pratik yol, caminin satın alınmasıdır. Birkaç işadamı elini taşın altına koyarsa kısa sürede bu eziyete son verilir' diye konuştu. Çolakoğlu, başlatılacak bir kampanyaya kendilerinin de destek olabileceklerini söyledi. Filibe Bölge Müftüsü Ersin Ahmed ise 'Caminin kapalı durması bize ağır geliyor. Meyhane olması ve içki satılması ise daha da büyük acı veriyor' dedi. Öte yandan caminin hemen karşısında yine özel mülke verilmiş tarihi bir Osmanlı hamamının da olduğu öğrenildi.

YAPILANLAR BÜYÜK GÜNAH

Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci, 'Cami için dava açmaktan başka bir çaremiz yok' diyor. 'Bir camide içki satmak, camiyi lokanta veya meyhane olarak kullanmak büyük bir günah' derken de hem üzüntüsü hem de öfkesini gösteriyor. Aliş Haci, ülke genelinde bin 760 cami bulunduğunu fakat Haci, Sofya, Küstendil, Samokov, İhtiman, Filibe, Karlovo, Vratza, Eski Zağara, Razgrad ve Dupnitza'daki Osmanlı döneminden kalma 12 caminin ibadete kapalı tutulduğuna dikkat çekiyor. Sorunlu camiler için, 'Bazıları yıkılmış, kiliseye dönüştürülmüş ya da ibadete kapalı' diyen Haci, müzeye dönüştürülen ya da başka amaçlarla kullanılan camilerden bazılarının ibadete açılması gerektiğini söylüyor. 

Bu haber toplam 3696 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri