Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Can Dündar: 12 Eylül sansürünü özledim

08.10.2013 13:26
Milliyet'ten kovulan Can Dündar: "Ben 12 Eylül'de de gazeteciydim ve şimdilerde gerçekten 12 Eylül sansürünü özledim"

Essen'de Türk-Alman Edebiyat Festivali Literatürk'e davetli olarakkatılan Gazeteci-Yazar Can Dündar, gezi olayları başlıklı bir sunum yaptı.

GEZİ'NİN ETKİLERİNİ ANLATTI

Alman konukların da yer aldığı oldukça kalabalık bir izleyici grubuna konuşan Can Dündar, Gezi Parkı olaylarının yan etkilerini anlattı ve konuşması da özel çevirmenle Almancaya çevrildi.

12 EYLÜL SANSÜRÜNÜ ÖZLEDİM

Türkiye 'de medya çalışanlarının ağır bir baskı altında olduğunu anlatan gazeteci Can Dündar, "Ben 12 Eylül'de de gazeteciydim ve şimdilerde gerçekten 12 Eylül sansürünü özledim" dedi ve şöyle devam etti:

'BAŞBAKAN'I ÜZECEK HABER YAPMA' DEDİLER

Askerle güzel bir düzen vardı aramızda. Asker telefon ediyordu ve bunları koymayın diyordu, bizde koymuyorduk. O konular yokmuş gibidavranıyorduk ve herkes işini biliyordu. Şimdi ise, siz anlarsınız neyinyazılmayacağını deniyor. Böyle olunca da bazı gazete televizyon patronları da, her şeyi onun içine koyuyor. Neyin yasak olduğunu bilemiyorsunuz. Belkide iktidarı üzmeyecek haberlerde bundan dolayı yapılamıyor. Bana bu gazetede, Başbakan'ı üzecek haber istemiyorum dendi, ama ben hangi haberlerin onu üzeceğini bilmiyorum. Her şeye üzülüyorlar, üzülünce de bizi kovuyorlar.

BAYRAM SONRASI CUMHURİYET'TEYİM

'Haberinizle bir kere Başbakan'ı üzmüşseniz, bu daha sonradaüzebileceğiniz anlamına geldiği için başka gazetelerde iş bulma imkanınız çok daralıyor' diyen Dündar, 'Her patron iktidara muhalefet etmenin hem keyfini, hem de acısını biliyor. İtaat edenler ayrıcalık görüyor, etmeyenlerinde başına olmadık işler geliyor. Dolayısıyla da bazı patronlarda aman benden uzak dursun diyor. Allah'tan böyle demeyenler var ve ilk defa burada açıklıyorum, bayram sonrası yazılarıma Cumhuriyet Gazetesi'nde devam edeceğim' ifadelerini kullandı.ENSONHABER

Bu haber toplam 1904 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri