Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Can'dan Pentagon'a ret

03.02.2012 11:40
Pentagon'un savunma sistemini yıkarak herkesi şaşkına çeviren Can Yıldızlı'ya ödül vaat edildi. Ama ABD'ye gidince 'Vatandaşımız ol' teklifi geldi. 'Hayır' deyince de tören salonundan geri çevrildi
Amerika'yı dize getiren Türk genci, TC kimliğinden vazgeçmedi! Türkiye onu, sanal alemin 'Yalnız Kurt'u olarak tanımıştı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un düzenlediği Dijital Adli Tıp Yarışması'nda, 52 ülkeden tam bin 147 grup yarışmacıyı geride bırakarak birinci gelen "LoneWolf" (Yalnız Kurt) takma adlı Can Yıldızlı, bir anda dikkatleri üzerine çekmişti. Öyle ki Pentagon'un tüm savunma sistemini alt üst eden, en gizli dosyalara bile kısa sürede ulaşan süper hacker, ABD'nin birçok uzmanını şaşkına çevirmişti! Binlerce kişiyi geride bırakan Yıldızlı, 24 Ocak'ta Atalanta'da yapılacak ödül törenine davet edildi. Zekasıyla herkesi dize getiren genç adam, zamanı geldiğinde ABD'ye gitti. Ödülünü almak istedi. Fakat hiç ummadığı bir tepkiyle karşılaştı.
 
ANNEDEN İNCE MESAJ
Ödül töreni öncesi Amerikalı yetkililer, Can Yıldızlı'ya "Gel, ABD vatandaşı ol. Hayatın kurtulsun" dedi. Fakat Yıldızlı, bu teklifi elinin tersiyle itip, "Ben Türküm. Amerikan vatandaşı olmak istemiyorum" diyerek bir kez daha herkesi şaşırttı. Fakat bu yanıt üzerine Amerikalı yetkililer, "Güvenlik amacıyla, Amerikan vatandaşları hariç hiç kimse Pentagon'a sokulmuyor" bahanesiyle başarılı Türk gencini tören salonuna almadı. Can Yıldızlı'nın ödülü, binlerce kilometre uzakta, İstanbul Erenköy'de oturan annesi Sevgi Söylemez'e gönderildi. Anne Söylemez, ABD'de doktora yapan oğlunun ödül törenine alınmaması ile ilgili olarak, "Can'ın arkasından ikinci olan Pentagon takımı, oğlumun alınmadığı yerde dolaşmayı nasıl kendilerine yedirecekler bilemiyorum. Oğlum ailemizin ve Türkiye'nin büyük gururudur" dedi. Bilgisayar Mühendisi Can Yıldızlı ise Atlanta'dan New York'a, burs kazandığı üniversiteye döndü. Dünyanın TAKVİM Gazetesi aracılığı ile tanıdığı Yıldızlı, burs almasını sağlayan Prof. Bülent Yener'in yanında bilgisini geliştirmek için okuyor.
 
İŞTE ÖDÜL
Can Yıldızlı'ya verilmeyen ödül, posta ile istanbul'da annesinin yaşadığı adresine gönderildi. Ağabeyinin göremediği ödülü eline alan Can'ın kardeşi Uğur Yıldızlı, "Plakete benzeyen bu ödülü dolaba kaldırdık. Bizim için çok önemliydi ama yaşanan olaydan sonra artık eski değerini yitirdi" dedi. Can'ın annesi Sevgi Söylemez ise oğluyla gurur duyduğunu vurgulayarak, "Evladım, doktora eğitimini bitirdikten sonra Türkiye'ye dönüp ülkesine yararlı olmak için çalışmayı düşünüyor" açıklamasını yaptı.
 
CAN YILDIZLI KiMDiR?
NEW YORK'TA BURS KAZANDI
Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu olan Can Yıldızlı, aynı üniversitede yüksek lisans yaptığı sırada Pentagon'a bağlı Siber Suç Merkezi'nin yarışma ilanını gördü. Internet'ten on-line gerçekleştirilen yarışmaya katıldı. Önüne çıkan her problemi ustalıkla çözerek kısa sürede rakiplerine fark attı. Yarışmada birinci olduğu haberini tatilde bulunduğu Paris'te öğrenen Yıldızlı, yaşadığı mutluluğu üniversitedeki hocalarıyla paylaştı. Bu sırada ABD'deki Rensselaer Polytechnique Institute'ye başvuran Yıldızlı, halen bu enstitüde burslu olarak doktora eğitimi görüyor.
 
Kaynak: TAKVİM 
Bu haber toplam 8218 defa okunmuştur
Amerikan Vatandaşlığı Türklükten çıkarmaz!
Mustafa Değerlendirici
Yurt dışında yaşayıp da anlayışsız milliyetçilerin gazına gelip bulundukları ülkenin vatandaşlığına geçmeyenler oy kullanamadıkları için 2.sınıf vatandaşlığa layık görülürler ve başta ERMENI soykırımı gibi konularda seslerini kimse ciddiye almaz. Yani vatandaşlık teklifini kabul etmemekle iyi etmemiş. Sanki ona Türk vatandaşlığından çık diyen oldu. Çifte vatandaşlık diye bişey var. Bence ABD vatandaşı olmadığı için Pentagona sokmamışlardır vatandaşlık teklifi felan yaptıklarını sanmıyorum. Belki green kart teklif etmiş olabilirler. Yani oy kullanamazsın ama senden yeterince faydalanırsak ilerde vatandaşımız olabilirsin gibisinden... Haber bu haliyle çok garip!!! Bu kadar zeki bir insanın yukarıda bahsettiğim faydaları görememesi pek akla uygun gelmiyor.... Saygılar
03 Şubat 2012 Cuma 14:39
Beğendim (2)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri