Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Can Ataklı'dan ilginç destek

13.02.2011 00:00
CHP'li Süheyl Batum'un TSK'ya yönelik sarf etiği "Kağıttan Kaplan" sözlerine gazeteci Can Ataklı'dan destek geldi.

Vatan Gazetesi yazarı Can Ataklı, Ergenekon tutuklu sanığı Mustafa Balbay için düzenlenen programda, TSK için 'kağıttan kaplan' diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum'a sahip çıktı, TSK ve CHP'ye ise tepki gösterdi.

Sözlerinden dolayı Batum'un arkasında durmadığı için CHP'yi, darbe suçuyla tutuklanan ve yargılanan askerlere sahip çıkmadığı için de TSK'yı eleştiren Ataklı, ''O siyasi örgüt kağıttan kaplanın arkasından durmadığı, askerden korktuğu için geri adım attı. Böyle yaparsan konuşmaya hakkın yok. Ancak 'TSK kağıttan' deyince bir kurum kalkıp pençesini çıkardı. Ama başka şeylere gelince ses çıkarmıyor.'' dedi. DSP'den istifa ederek CHP'ye geçmeye hazırlanan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Cumhuriyet Gazetesi organizesinde "Mustafa Balbay için imza günü" konulu program düzenlendi.

Eskişehir Kültür Merkezi'ndeki programa sanatçı Yıldız Kenter, Cumhuriyet Gazetesi yazarları Ataol Behremoğlu, Ali Sirmen, İlhan Taşçı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Vatan Gazetesi yazarı Can Ataklı ve Gazeteci İdris Akyüz, geçtiğimiz günlerde DSP'den istifa ederek CHP'ye geçeceğini açıklayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ile CHP Eskişehir İl Başkanı Erman Gölet katıldı.

ATAKLI TSK'YA SERT ÇIKTI

Programda Başkan Büyükerşen'in CHP İl Başkanı Gölet ile hararetli bir biçimde konuşması dikkat çekerken, gazeteci ve yazarlar kitaplarını Ergenekon'un tutuklu sanığı Mustafa Balbay için imzaladı. Programın açılışında konuşan Vatan gazetesi yazarı Can Ataklı, isim vermeden TSK'yi sert bir dille eleştirdi. 8 yıllık AK Parti iktidarı döneminde askerin darbeci olduğuna, fuhuş ve casusluk yaptığına halkın inandırıldığını savunan Ataklı, TSK'yi kastederek, ''Bunun karşısında ne yapıldı? Hiç kimse buna cevap veremedi, vermedi. Sonra da biri 'kâğıttan kaplan' deyince, birden bire biri pençelerini gösterdi, 'bizi siyasete karıştırmayın' diye.'' ifadesini kullandı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A TEHDİT

Konuşmasında TSK için "kâğıttan kaplan" benzetmesi yapan Batum'a sahip çıkan Ataklı, CHP ve Kılıçdaroğlu'na ise tepki gösterdi. Ataklı, şöyle dedi:

 ''Maalesef o siyasi örgüt, 'kâğıttan kaplan'ın arkasına duramadığı için, askerden korktuğu için, çekindiği için, geri adım attı. Askerin ancak genel başkan tarafından eleştirilebileceğini söyledi. O zaman Türkiye'de kimsenin konuşmaya hakkı yok, eğer dik durmazsınız. Burada 'ben varım' diyemezsiniz, sizin canınızı okurlar bu iktidarla birlikte.''

Programı düzenleyen ve bir süre önce DSP'den istifa ederek CHP'ye katılacağı açıklanan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise Ergenekon'un tutuklu sanıklarına destek gösterirken, Başbakan Erdoğan'ı tehdit etti. Başbakan Erdoğan'ı, 1947 yılında komünistleri cezaevine atan ABD başkanı McCarty'e benzeten Ataç, ''Mc Tayyib'in sonu hiç iyi olmayacak
.'' iddiasında bulundu. CİHAN
 

Bu haber toplam 2432 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri