Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çanakkale ruhu İsveç'te anlatıldı

18.03.2013 23:59
İsveç’in başkenti, Stockholm’de, Handen İslam Kültür Derneğinin düzenlemiş olduğu Mehmed Akif Ersoy ve Çanakkale zaferinin 98.Yılı konferansına, Türkiye’den gelen şair- araştırmacı ve yazar Yavuz Bülent Bakiler konuşmacı olarak katıldı.

 

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

Handen Camisi diyanet görevlisi Bayram DAĞDELEN’in Kuran Tilaveti ile açılan konferansta, Handen İslam Kültür Derneği başkanı Ramazan EKEN,konuklara kısa bir hoş geldiniz konuşmasının ardından kürsüyü şair- araştırmacı ve yazar Yavuz Bülent Bakiler’e bıraktı.

Konuşmasına Mehmet Akif Ersoy’un Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemimizin en abide şahsiyetlerinden biri olduğunu belirterek başlayan Bakiler, Mehmet Akif’in bin yıl sonra, iki yıl sonra bile fikir ve sanat dünyamızın büyük ve abide şahsiyetlerinden biri olacağını ifade etti. Mehmet Akif’in aynen Yunus EmreveHz. Mevlana gibiışığını Kur’an’dan alan bir mütefekkir şairimiz olduğunu vurgulayan Bakiler, “Işığını Kur’an’dan alan kimseler aradan geçen asırlara rağmen katiyen eskimezler ve kıymetlerinden bir şey kaybetmezler.dedi.

Terbiyeli nesil yetiştirmek için anne ve babaların kültürlü ve terbiyeli olması gerektiğini belirten Şair, araştırmacı yazar Yavuz Bülent BAKİLER, Müslüman toplumumuz aklını çok iyi kullanmalı. Aklını kullanan toplumlar huzur ve refah içinde yaşarlar, aklını kullanmayan toplumlar ise zulüm ve çile çekerler" sözleriyle devam etti.

BAKİLER "Aklımızı kullanamadığımızdan dolayı birinci dünya savaşına istemeyerek girmişiz. Büyük zarar görmüş, bütün gücümüzü kaybetmiş, aklımızı kullanarak, manevi kuvvete sarılarak, dua ederek Çanakkale Zaferini kazanmışız.

Ayrıca Çanakkale Boğazında ve Çanakkale"nin bütün cephelerinde, tepelerinde denizde ve karada düşmanı hezimete uğratan, itilaf devletlerini mağlup eden kuvvet, manevi kuvvettir. Analarımızın milli mücadelede verdikleri özveri küçümsenmemelidir. Canının bir parçasını ölüme göndermenin ruhu, zaferin yakın olduğunun en büyük göstergesidir." dedi. Savaşın insanlar üzerindeki etkisine de değinen BAKİLER, Türk annelerinin milli mücadeledeki rolünü ve fedakârlıklarını yaşanmış örneklerle anlattı.

new_549978_379700968803411_197838410_n.jpg

 

new_img_3003.jpg

new_yt.jpg

new_img_3002.20130319000043.jpg

davutoglu-suryani.20130318235638.jpg

Kaynak:
Bu haber toplam 2004 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri