Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Başbakan'ın sözünü ettiği 5 kız

17.11.2011 15:30
Şilan Uğur, Leyla İkincisoy, Hazine Şeker, Leyla Gündoğdu ve Miyaser Marangoz...

Bu beş kızın ölüm hikâyeleri günlerdir Başbakan Erdoğan’ın dilinde. Başbakan Erdoğan, BDP’yi, özellikle de BDP’nin kadın milletvekillerini, bu beş genç kızın ölümünü görmezden gelmekle suçluyor.

Zira, iddialar beş kızın örgüt içi infaza kurban gittiği yönünde.

Erdoğan, “Taş kalpli” olmakla suçladığı BDP’li kadın vekillere dün şöyle yüklendi:

“O kadın milletvekillerinin maalesef ağlayan, ağıtlar yakan anneleri istismar edecek kadar kalpleri taş haline gelmiş, bunları görmez durumda olmuşlardır. Bir mağarada işkence ile öldürülen beş kadın teröristi görmezden duymazdan geliyorlar. Ama canlı bomba olup masum insanları havaya uçurmayı, gemi kaçırmayı marifet gibi sunacak kadar da canileşiyorlar.”

Başbakan Erdoğan’ın sözünü ettiği genç kızların ölüm hikâyesi, PKK’ya yakın internet sitesi Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) 18 Eylül 2011 tarihli duyurusuyla ortaya çıktı.

Örgütün kadın militanlarından oluşan YJA-Star adlı birimi beş kızın “Kış üslenmesi yaptıkları kampta uyuyan beş gerillanın jenaratörden çıkan egzoz gazı nedeniyle hayatını kaybettiğini” açıkladı.

Bu açıklamadan, olayın bir yıl önce meydana geldiği anlaşıldı. Zaman farkını ise örgüt "Bu olayın araştırlamısınn süre alması ve gerillanın içinde bulunduğu kısıtlı koşullar" ile izah etti.

Bu açıklamadan iki gün sonra ölenler için Diyarbakır ve Mersin başta olmak üzere değişik illerde taziye çadırları kuruldu. BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak'ın da aralarında olduğu önde gelen Kürt siyasetçiler bu çadırları ziyaret ederek ölen kızların ailelerine başsağlığı diledi.

Ancak 20 Eylül'de Sabah gazetesinde bu beş genç kızın PKK tarafnıdan infaz edildiği haberi yer aldı. İddiaya göre örgütten kaçan "Jiyan" kad adlı bir kadın militan, bu kızların ailelerine ulaşarak "açı gerçeği" anlatıyor:

32 yaşındaki "Canda Gabar" kod isimli Hazine Şeker, 26 yaşındaki "Berçem Amed" kod adlı Miyaser MArangoz, 26 yaşındaki "Sma Amed" kod adlı Leyla Gündüğdu, 17 yaşındaki "Axin Avişin" kod isimli Leyla İkincisoy, 18 yaşındaki "Tekoşin Suruç" kod isimli Şilan Uğur, Diyarbakır'ın dağlık bölgesindeki bir örgüt kampından kaçmaya karar verdi. Kaçarken arkadaşları tarafından yakalandılar. Bir mağaraya hapsedilerek işkenceli sorguya alındılar...

Örgüt tarafından yargılandıktan sonra infaz edildiler.

Örgütle temasa geçerek kızlarının ölümünü araştıran ailelerin teknik takibinden elde edilen bu bilgilerin basında yer almasına karşın, PKK tarafından kauoyunu tatmin eden bir açıklama gelmedi. Başbakan Erdoğan'ın "PKK infazlarına sessiz kalmakla" suçladığı BDP, henüz bu konuda bir açıklama yapmış değil.

Bu haber toplam 3870 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri