Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Canlı bomba doktorluğu bırakmış

05 Şubat 2009 / 10:37
3 Ocak 2008'de Diyarbakır'da 6'sı öğrenci 7 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıda bombayı yerleştirdiği ileri sürülen O.A. adlı militanın Çapa Tıp Fakültesi'ni bırakıp PKK'ya katıldığı belirlendi.
İstanbul ve Diyarbakır'da eylem hazırlığındayken, üzerindeki patlayıcı düzenekle yakalanan PKK'nın canlı bombası O.A. hakkındaki iddianame tamamlandı. Diyarbakır Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık O.A'nın tıp fakültesi öğrencisiyken, okuldan ayrılarak terör örgütüne katıldığı belirtildi.
TIP FAKÜLTESİNİ BIRAKTI

İddianamede, sanık O.A'nın 1996 yılında girdiği üniversite sınavlarında Çapa Tıp Fakültesi'ni kazandığı ve aynı dönemde okula kayıt yaptırdığı kaydedildi.

İstanbul'da katıldığı yasa dışı bir gösteri nedeniyle tutuklanan sanık O.A'nın 9 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olduğu ve eğitimine devam ettiği belirtilen iddianamede, sanığın bu kez lise yıllarında karıştığı bir olay nedeniyle arandığını öğrendiği ve bu nedenle okulu bırakıp, sahte bir kimlikle yaşamaya başladığı bildirildi. 2002 yılında sahte kimlikle yakalanan O.A'nın ceza evinde bir süre kaldıktan sonra terör örgütü PKK'ya katılmaya karar verdiği anlatılan iddianamede, sanığın İran üzerinden Irak'ın kuzeyindeki Hakurk kampına geçtiği belirtildi. Burada özellikle bomba ve sabotaj eğitimi alan O.A'nın terör örgütünün özel kuvvetler birimine seçildiği kaydedildi. Sanık O.A'nın üzerinde canlı olarak ele geçmemek için sürekli patlamaya hazır patlayıcı düzeneği bulundurduğu anlatılan iddianamede, sanığın, polisin yaptığı yol kontrolleri sırasında yakalandığı belirtildi.

DÜZENEĞİ O YERLEŞTİRDİ

Terör örgütünün 'Hakkı' kod adlı bölge sorumlusunun O.A'ya bombalı bir eylem yapmak üzere talimat verdiği anlatılan iddianamede, örgütün 'Rubar' kod adlı Diyarbakır sorumlusunun da aynı görev için 'Botan' kod adlı Erdal Polat'ı görevlendirdiği belirtildi. O.A'nın hazırladığı uzaktan kumandalı bomba düzeneğini, patlatılan araca yerleştirdiği kaydedildi. O.A hakkında, 8 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor.

Sanık O.A'nın büyük şehirlerde ses getirecek bombalı eylemler yapmak üzere görevlendirildiği kaydedilen iddianamede, sanığın eylem yapmayı planladığı İstanbul'a gitmeden önce Diyarbakır'a geldiği belirtildi. Burada üniversite arkadaşı doktor B.S'den yardım istediği belirlenen O.A'nın daha sonra eylem için İstanbul'a gittiği ancak eylem için yeterli patlayıcı bulamadığı için tekrar Diyarbakır'a geri döndüğü kaydedildi.


Aynı görevi almışlar

Bombalı eylem için PKK'nın Diyarbakır sorumlusunun görevlendirdiği 'Botan' kod adlı Erdal Polat'ın, aynı görevin verildiği O.A. ile tesadüfen karşılaştığı ve eylemi birlikte gerçekleştirme kararı aldıkları öğrenildi. Erdal Polat, eylem sonrası yakalanarak cezaevine gönderilirken, patlamanın ardından sanık O.A. Diyarbakır'dan ayrıldığı için yakalanamamıştı.
Bu haber toplam 1068 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri